Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Pompy ciepła biją kolejne rekordy popularności. Widać to już nawet na giełdzie
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 28.06.2022 18:09

Pompy ciepła biją kolejne rekordy popularności. Widać to już nawet na giełdzie

Pieniądze
canva

Rządowe programy oraz niepewna sytuacja na rynku surowców kopalnych sprawiły, że Polacy coraz częściej sięgają po pompy ciepła. Popularność urządzeń rośnie niemal w postępie geometrycznym, a producenci liczą coraz większe zyski. Na niezłe oszczędności mogą również liczyć osoby, które pompy ciepła już zamontowały.

Pompy ciepła bardzo szybko zaczęły wypełniać lukę jaka powstała po zrażeniu się wielu osób do montażu fotowoltaiki. Montaż przydomowych instalacji fotowoltaicznych miał się świetnie, dopóki rząd nie zmienił systemu rozliczeń na tzw. net-billing. W konsekwencji jeszcze niedawno wielka popularność paneli fotowoltaicznych zaczęła spadać.

W kwestii przydomowego OZE nie ma jednak próżni i wysoką popularnością zaczęły cieszyć pompy ciepła, na które dofinansowanie można otrzymać z rządowych programów "Czyste powietrze" i "Moje ciepło".

Pompy ciepła zyskują na popularności

Podłączenie pompy ciepła do instalacji fotowoltaicznej pozwala zredukować koszty ogrzewania niemal do zera. To kusząca propozycja, zważywszy na tak wysokie ceny węgla, gazu czy pelletu. O tym ile dokładnie można oszczędzić instalując pompę ciepła wraz z baterią słoneczną przeczytasz pod tym linkiem.

Stosunkowo droga instalacja pompy ciepła może jednak być w znacznej mierze sfinansowana z rządowych programów. Program "Czyste powietrze" przewiduje 3 poziomy finansowania, przy czym przy maksymalnym dofinansowaniu można liczyć nawet na 69 tys. zł.

Producenci pomp ciepła zyskują na GPW

Polska firma Sunex zajmująca się produkcją pomp ciepła. Od początku roku wartość akcji Sunex na GPW wzrosły o 330 proc., a firma w pierwszym kwartale 2022 r. zanotowała przychody w wysokości 56,2 mln zł, co jest wynikiem o 144 proc. lepszym niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym, pisze bankier.pl.

Sunex istnieje od 2002 r., a produkcją pomp ciepła zajmuje się od 2014 r. Sunex produkuje jednak nie tylko pompy, lecz również całe zaopatrzenie, które jest potrzebne przy montażu. Z informacji na stronie internetowej wynika, że 60 proc. produktów firmy sprzedawanych jest na eksport do krajów Europy Zachodniej.

Inna rodzima firma, która notuje zyski, to BeeIN S.A. notowana na NewConnect. W odróżnieniu od Sunex firma nie produkuje pomp ciepła lecz sprzedaje sprzęt wyprodukowany w Chinach, jednak zainteresowanie pompami sprawiło, że i ona cieszy się większym uznaniem inwestorów.