BiznesINFO.pl
pieniądze

biznesinfo

Na pompie ciepła i baterii słonecznej można zaoszczędzić 10 tys. zł miesięcznie. Ogrzanie domu będzie dużo tańsze

20 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski w rozmowie z PAP przekazał, że wyliczenia sporządzone przez ekspertów wskazują na to, że zmiana źródła ogrzewania na pochodzące z pompy ciepła i fotowoltaiki pozwoli zaoszczędzić do 10,5 tys. zł rocznie. Dodatkowo można odzyskać część poniesionych kosztów z rządowych programów "Czyste Powietrze" i "Mój Prąd".

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wskazuje, że zarówno fotowoltaika jak i pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Mimo wysokich kosztów montażu urządzeń, niskie koszty eksploatacji pozwolą szybko odzyskać zainwestowane pieniądze.

Można zaoszczędzić 10,5 tys. zł na ogrzewaniu

Mirowski podał przykład dla domu o powierzchni 150 mkw ogrzewanego gazem. Powołując się na ekspertów przedstawił wyliczenia, z których wynika, że koszty ogrzewania w takim przypadku wyniosą około 12,5 tys. zł. W przypadku montażu instalacji PV koszt spadnie już do 10 tys. zł. Jeżeli zdecydujemy się jeszcze na zmianę ogrzewania z gazowego na pompę ciepła, to roczny koszt ogrzewania spadnie do 2 tys. zł.

W przypadku zmiany z kotła węglowego na pompę ciepła, przy obecnych cenach węgla można prawdopodobnie zaoszczędzić znacznie więcej. Wyliczenia zostały poczynione dla domu z termomodernizacją, który zachowuje więcej wyprodukowanej energii, niż dom nieodpowiednio ocieplony. Montaż pompy ciepła w przypadku domu, który nie ma odpowiedniej izolacji również można uznać za niewłaściwy, zwłaszcza w polskich warunkach klimatycznych.

Rządowe programy "Czyste Powietrze" i "Mój Prąd" również na termomodernizację

W celu zachęcenia Polaków do wymiany źródeł energii rząd stworzył programy "Czyste Powietrze" i "Mój Prąd". W programie "Mój Prąd" możemy liczyć maksymalnie na 20,5 tys. zł dofinansowania, zaś w "Czystym Powietrzu" na 69 tys. zł. Programy mają na celu zniwelować ilość smogu w powietrzu oraz sprawić, aby domy były bardziej energooszczędne.

W ramach programów można skorzystać również z dofinansowania na wspomnianą termomodernizację domu.

Tagi:

dofinansowaniegaz ziemnywęgiel

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Polska Grupa Energetyczna zapewniła sobie dostawy węgla na 2023 rok

Czytaj więcej >
15. emerytura stanie się faktem? Prezes ZUS zaskoczyła wyznaniem o dodatkowych pieniądzach dla seniorów

Energetyka

Rząd przygotował już pieniądze na wypłaty dodatku węglowego. Wkrótce trafi do Polaków

Czytaj więcej >
Licznik prądu od Tauronu

Energetyka

Tauron uruchomił specjalną stronę. Odbiorcy dowiedzą się, jak sprawdzić zużycie prądu

Czytaj więcej >

Energetyka

Rząd zapewnia, że do końca roku trafi do Polski 10 mln ton węgla

Czytaj więcej >

Energetyka

Importowany z Indonezji węgiel jak błoto. Jest komentarz ministra

Czytaj więcej >

Energetyka

Ustawa o wsparciu odbiorców ciepła. Wchodzi w życie już dziś

Czytaj więcej >