Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Na pompie ciepła i baterii słonecznej można zaoszczędzić 10 tys. zł miesięcznie. Ogrzanie domu będzie dużo tańsze
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 20.06.2022 13:24

Na pompie ciepła i baterii słonecznej można zaoszczędzić 10 tys. zł miesięcznie. Ogrzanie domu będzie dużo tańsze

pieniądze
biznesinfo

Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski w rozmowie z PAP przekazał, że wyliczenia sporządzone przez ekspertów wskazują na to, że zmiana źródła ogrzewania na pochodzące z pompy ciepła i fotowoltaiki pozwoli zaoszczędzić do 10,5 tys. zł rocznie. Dodatkowo można odzyskać część poniesionych kosztów z rządowych programów "Czyste Powietrze" i "Mój Prąd".

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wskazuje, że zarówno fotowoltaika jak i pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Mimo wysokich kosztów montażu urządzeń, niskie koszty eksploatacji pozwolą szybko odzyskać zainwestowane pieniądze.

Można zaoszczędzić 10,5 tys. zł na ogrzewaniu

Mirowski podał przykład dla domu o powierzchni 150 mkw ogrzewanego gazem. Powołując się na ekspertów przedstawił wyliczenia, z których wynika, że koszty ogrzewania w takim przypadku wyniosą około 12,5 tys. zł. W przypadku montażu instalacji PV koszt spadnie już do 10 tys. zł. Jeżeli zdecydujemy się jeszcze na zmianę ogrzewania z gazowego na pompę ciepła, to roczny koszt ogrzewania spadnie do 2 tys. zł.

W przypadku zmiany z kotła węglowego na pompę ciepła, przy obecnych cenach węgla można prawdopodobnie zaoszczędzić znacznie więcej. Wyliczenia zostały poczynione dla domu z termomodernizacją, który zachowuje więcej wyprodukowanej energii, niż dom nieodpowiednio ocieplony. Montaż pompy ciepła w przypadku domu, który nie ma odpowiedniej izolacji również można uznać za niewłaściwy, zwłaszcza w polskich warunkach klimatycznych.

Rządowe programy "Czyste Powietrze" i "Mój Prąd" również na termomodernizację

W celu zachęcenia Polaków do wymiany źródeł energii rząd stworzył programy "Czyste Powietrze" i "Mój Prąd". W programie "Mój Prąd" możemy liczyć maksymalnie na 20,5 tys. zł dofinansowania, zaś w "Czystym Powietrzu" na 69 tys. zł. Programy mają na celu zniwelować ilość smogu w powietrzu oraz sprawić, aby domy były bardziej energooszczędne.

W ramach programów można skorzystać również z dofinansowania na wspomnianą termomodernizację domu.