Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polski Ład namiesza w emeryturach. Seniorzy mogą sporo zyskać, w grę wchodzą tysiące zł
Radosław Święcki
Radosław Święcki 26.05.2021 02:00

Polski Ład namiesza w emeryturach. Seniorzy mogą sporo zyskać, w grę wchodzą tysiące zł

Komu emerytura może wzrosnąć o blisko 4 tys. zł?
EastNews/Zofia i Marek Bazak

Emerytura wyższa o 3900 zł w przyszłym roku? Brzmi sensacyjnie, ale jak wylicza “Fakt” w niektórych wypadkach to możliwy scenariusz. To efekt m.in. zapowiadanego przez Zjednoczoną Prawicę Polskiego Ładu. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czyja emerytura wzrośnie w 2022 roku o 3900 zł

  • W jaki sposób seniorzy zyskają dzięki Polskiemu Ładowi

  • Które świadczenie przejdzie niebawem do historii

Emerytura wzrośnie o 3900 zł?

2021 rok to bez wątpienia całkiem dobry rok dla emerytów. A to za sprawą rządowych dodatków finansowych, które zasilą ich domowy budżet. W kwietniu seniorzy otrzymali trzynastą emeryturę, czyli wypłacane od dwóch lat świadczenie w wysokości minimalnej emerytury (1250,88 zł brutto).

Z kolei za pół roku znaczna część z nich otrzyma po raz pierwszy czternastą emeryturę, również w kwocie emerytury minimalnej. To oznacza zysk na poziomie ok. 2000 zł netto rocznie.

W odróżnieniu od “trzynastki” nowy dodatek zostanie jednak wypłacony tylko jeden raz, co potwierdziło niedawno redakcji Biznes Info Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. 

- Wypłata 14. emerytury jest świadczeniem jednorazowym. Zostanie wypłacona w listopadzie 2021 r. jako kolejne obok trzynastej emerytury dodatkowe świadczenie - poinformowało naszą redakcję biuro prasowe MRiPS.

Listopadowego dodatku w pełnej wysokości nie otrzymają również wszyscy emeryci, a jedynie ci, których regularne świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Dla pozostałych przewidziano zasadę “złotówka za złotówkę”, zaś bogatsi emeryci (ze świadczeniem ok. 4250 zł) w ogóle obejdą się smakiem.

Choć czternastej emerytury w 2022 roku nie będzie, to i tak dla seniorów zapowiada się kolejny dobry - pod względem finansowym - rok. 

To efekt m.in. ogłoszonego blisko dwa tygodnie temu Polskiego Ładu, czyli programu społeczno-gospodarczego rządu Zjednoczonej Prawicy. 

Głównymi elementami programu są m.in. emerytura bez podatku do 2500 zł, a także podwyższenie kwoty wolnej od podatku.

To drugie rozwiązanie jak zauważa “Fakt” sprawi, że od stycznia przyszłego roku ponad 90 proc. seniorów w ogóle nie będzie płacić podatku dochodowego.

Gazeta zwraca uwagę, że nowe zasady nie spowodują, że ZUS bądź KRUS zaczną wypłacać świadczenie w kwocie brutto. Będzie od niego potrącana składka zdrowotna, która wzrośnie z 1,25 do 9 proc., co sprawi, że zysk z likwidacji podatku nie będzie tak wielki jak mogłoby się pozornie wydawać. Tabloid wylicza, że osoby z najniższą emeryturą zyskają ok. 72 zł netto. 

Najpierw waloryzacja, potem “trzynastka”

Choć czternastej emerytury w przyszłym roku już nie będzie, to nikt nie mówi o likwidacji “trzynastki”. Wszystko wskazuje na to, że w kwietniu 2022 roku zostanie ona wypłacona po raz czwarty i do kieszeni seniorów znów trafi ok. 1000 zł na rękę. 

Wcześniej, bo na początku marca emerytów czeka coroczna waloryzacja rent i emerytur, która - jak podaje “Fakt” powołując się na rządowe szacunki - ma wynieść 4 proc., co oznacza, że emerytura minimalna wzrośnie o 45 zł netto. 

Z wyliczeń tabloidu wynika, że osoby otrzymujące minimalną emeryturę zyskają w całym przyszłym roku 2282 zł. Rekordzistami będą natomiast seniorzy ze świadczeniem ok. 2200 zł netto, którzy jak podaje gazeta, zyskają ponad 3900 zł rocznie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]