BiznesINFO.pl
ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News

EastNews/AFP

Polska w rosyjskiej telewizji. Media mówią wprost, że stracimy na Nord Stream 2

4 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Polska może stracić na uruchomieniu Nord Stream 2 - przyznaje prorządowy rosyjski dziennik “Rossijskaja Gazieta". Budowa niemiecko-rosyjskiego gazociągu zostanie prawdopodobnie zakończona jeszcze w tym roku. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co rosyjska prorządowa gazeta napisała dziś o Nord Stream 2 w kontekście Polski

  • Kto według gazety szczególnie zyska na gazociągu

  • Kiedy budowa gazociągu może zostać ukończona

Rosyjskie media o Polsce w kontekście Nord Stream 2

W tym roku mija dokładnie 10 lat od oddania do użytku pierwszej nitki niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream. 

Gazociąg ten prowadzony jest po dnie Morza Bałtyckiego, omijając naturalne kraje tranzytowe jak Polska czy republiki bałtyckie, wskutek czego od samego początku wywołuje on ogromne kontrowersje ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Nie mniejsze kontrowersje budzi budowa Nord Stream 2, która w ocenie przeciwników gazociągu doprowadzi do jeszcze większego uzależnienia Europy od rosyjskiego gazu i rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

W Polsce w kontekście niemiecko-rosyjskiego gazociągu padały mocne słowa, a nawet analogie do paktu Ribbentrop – Mołotow, którego tragiczne konsekwencje dla naszego kraju są doskonale znane. 

Głos w sprawie Nord Stream 2 zabrała dziś bliska Kremlowi "Rossijskaja Gazieta”. W publikacji możemy przeczytać, kto zyska a kto straci na uruchomieniu gazociągu. 

- Istnieje opinia, że uruchomienie Nord Stream 2 zmniejszy lub zatrzyma tranzyt ukraiński. Możliwy jest jednak i inny wariant - zmniejszenie dostaw poprzez gazociąg Jamał-Europa biegnący przez Białoruś - czytamy w publikacji, której treść przytacza Polska Agencja Prasowa.

Kremlowskie media mówią wprost: Straci Polska

Prorządowa rosyjska gazeta zwraca uwagę, że dla Białorusi taka decyzja nie spowoduje strat, gdyż właścicielem gazociągu na terytorium tego kraju jest Białoruś. Stracić - jak pisze gazeta - może leżąca na dalszej trasie gazociągu Polska.

"Rossijskaja Gazieta” zwraca uwagę, że Rosji nie łączy z Polską  kontrakt dotyczący wykorzystania Nord Stream 2 i strona rosyjska - jak wymagali tego polscy politycy -  przeszła na zasady przewidziane w regulacjach europejskich.

Według gazety gazociąg uczyni Niemcy “największym graczem na gazowym rynku Europy", gdyż staną się one największym krajem, jeżeli chodzi o tranzyt gazu do innych państw europejskich. 

Kiedy można spodziewać się zakończenia budowy Nord Stream 2? PAP przywołuje podaną przez rosyjską agencję TASS prognozę austriackiego koncernu OMV, według którego dojdzie do tego jeszcze w tym roku.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >