Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polska na szarym końcu w kluczowym rankingu. Z pandemią radzimy sobie kiepsko
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 29.03.2021 02:00

Polska na szarym końcu w kluczowym rankingu. Z pandemią radzimy sobie kiepsko

Polska  źle radzi sobie z pandemią. W rankingu zajmujemy 3. miejsce od końca
Pixabay/Engin_Akyurt

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak Polska radzi sobie z pandemią

  • W jaki sposób sporządzany jest ranking Bloomberga

  • W jakich krajach sytuacja epidemiczna jest najlepsza

Polska bardzo słabo radzi sobie z pandemią

Okazuje się, że Polska niezbyt dobrze radzi sobie z epidemią. Według rankingu, który Bloomberg prowadzi od listopada, zajmujemy trzecie miejsce od końca pod względem sytuacji epidemicznej. Gorzej od nas radzą sobie jedynie Brazylia, Czechy i Meksyk.

Ranking, na który powołuje się PAP, ma obrazować odporność największych światowych gospodarek na pandemię. W zestawieniu uwzględniania jest także jakość życia zwykłych ludzi podczas kryzysu zdrowotnego i ekonomicznego.

Bloomberg bierze pod uwagę dziesięć wskaźników. Pierwszym jest oczywiście liczba nowych infekcji i zgonów, proporcjonalna do populacji. Oprócz tego uwzględniane są także: dotkliwość wprowadzonych ograniczeń, przewidywany wzrost gospodarczy czy stopień dostępności opieki zdrowotnej. Na ogólną ocenę wpływa także procent mieszkańców danego kraju, którzy zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19.

Pierwsi w rankingu

Według rankingu Bloomberga z pandemią najlepiej radzą sobie Azja i Australia, które w bardzo szybkim tempie opanowały wirusa w swoich krajach. W rankingu najlepiej radzą sobie: Nowa Zelandia, Singapur, Australia, a także Tajwan, Korea Płd., Chiny, Japonia i Tajlandia.

Nieźle radzi sobie także Izrael, który w marcu zajął w rankingu wysokie piąte miejsce. To spory awans, ponieważ w lutym znajdował się jeszcze na czternastym. Poprawę sytuacji kraj zawdzięcza między innymi najszybszej na świecie kampanii szczepień przeciwko COVID-19. Już ponad połowa mieszkańców Izraela przyjęła obydwie dawki szczepionki.

Europa radzi sobie gorzej

Okazuje się, że europejskie państwa radzą sobie coraz gorzej. Wszystko przez szczepienia, które w Europie przebiegają bardzo chaotycznie. Widać wyraźny spadek Grecji - o 20 (!) pozycji. Rumunia spadła o 15 miejsc (na 46.), Włochy i Polska o 10, a Finlandia o 9.