BiznesINFO.pl
Zmiana w przepisach

Biznes Info

Policjant obłoży nas karą, a my będziemy musieli przyjąć. Szykuje się zmiana w prawie

15 Września 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Policjant wystawi nam mandat i nawet nie będziemy mogli odmówić przyjęcia. Prawnicy alarmują, rząd szykuje zmianę w przepisach, która uderza w wolność Polaków i ich prawa konstytucyjne.

Maciej Gutowski i Piotr Kardas zdecydowali się w dzisiejszej Rzeczpospolitej rozłożyć na czynniki pierwsze zmiany w prawie jakie ukradkiem szykują się w Sejmie.

Mandat bez możliwości odmówienia

Sprawa dotyczy poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Zmiany zawarte w druku mają uniemożliwić obywatelowi odmowy przyjęcia wystawionego przez policję mandatu.

Profesorowie Gutowski i Kardas porównują sytuacje do czasów międzywojennych, a konkretniej do czasów rządu sanacji kierowanej przez Józefa Piłsudskiego. Rządzący obóz sanacyjny utworzył wtedy w Berezie Kartuskiej (obecnie Białoruś) miejsce odosobnienia, gdzie polityczni oponenci trafiali bez wyroków sądowych i bez możliwości odwołania się od decyzji.

Łamanie konstytucyjnych praw obywatelskich

Osoba, która zostanie obłożona mandatem, którego przyjęcia nie będzie mogła odmówić ma mieć prawo do zaskarżenia decyzji w ciągu siedmiu dni, do sądu rejonowego zgodnego z miejscem wykroczenia.

Zaskarżający decyzję policjanta będzie musiał w dodatku znaleźć wszystkie dowody na niewłaściwe wystawienie mandatu, co z marszu odbiera mu konstytucyjne prawo do wiarygodnej i należytej obrony. Swoją niewinność będzie bowiem bardzo trudno udowodnić, a to też kłóci się z fundamentem prawa od czasów rzymskich, czyli domniemaniem niewinności.

Niewiarygodne wytłumaczenie

W uzasadnieniu przytoczonym przez prawników czytamy: "odmowa przyjęcia mandatu niejednokrotnie ma charakter impulsywny i nieprzemyślany, a w konsekwencji powoduje konieczność podjęcia szeregu czynności związanych z wytoczeniem oskarżenia". 

Można więc wywnioskować, że nie można będzie odmówić przyjęcia mandatu, żeby się potem nie kłopotać w sądzie. Takie wytłumaczenie razi prawników i z pewnością zszokuje też Polaków.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pilne

Polska i Świat

UE chce zmienić prawo azylowe dla Polski. Sytuacja na granicy z Białorusią ma się polepszyć

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Obowiązki podatkowe i urzędowe w grudniu 2021 r. Lepiej zapisać sobie daty

Czytaj więcej >
jura krakowsko-częstochowska

Polska i Świat

Unikatowe odkrycie w Polsce. Znaleziono najstarszy przykład biżuterii w Eurazji

Czytaj więcej >
pukanie do drzwi

Polska i Świat

Rząd zapowiedział wzmożone kontrole od dzisiaj. Przedsiębiorcy mają się czym martwić

Czytaj więcej >
Fot. Arkadiusz Ziołek East News

Polska i Świat

ZUS wypłaca 14. emerytury. Przelew otrzymało już 7,8 mln emerytów

Czytaj więcej >
ważne

Polska i Świat

MSWiA wprowadziło zakaz zbliżania się do granicy z Białorusią

Czytaj więcej >