BiznesINFO.pl
Zmiana w przepisach

Biznes Info

Policjant obłoży nas karą, a my będziemy musieli przyjąć. Szykuje się zmiana w prawie

15 Września 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Policjant wystawi nam mandat i nawet nie będziemy mogli odmówić przyjęcia. Prawnicy alarmują, rząd szykuje zmianę w przepisach, która uderza w wolność Polaków i ich prawa konstytucyjne.

Maciej Gutowski i Piotr Kardas zdecydowali się w dzisiejszej Rzeczpospolitej rozłożyć na czynniki pierwsze zmiany w prawie jakie ukradkiem szykują się w Sejmie.

Mandat bez możliwości odmówienia

Sprawa dotyczy poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Zmiany zawarte w druku mają uniemożliwić obywatelowi odmowy przyjęcia wystawionego przez policję mandatu.

Profesorowie Gutowski i Kardas porównują sytuacje do czasów międzywojennych, a konkretniej do czasów rządu sanacji kierowanej przez Józefa Piłsudskiego. Rządzący obóz sanacyjny utworzył wtedy w Berezie Kartuskiej (obecnie Białoruś) miejsce odosobnienia, gdzie polityczni oponenci trafiali bez wyroków sądowych i bez możliwości odwołania się od decyzji.

Łamanie konstytucyjnych praw obywatelskich

Osoba, która zostanie obłożona mandatem, którego przyjęcia nie będzie mogła odmówić ma mieć prawo do zaskarżenia decyzji w ciągu siedmiu dni, do sądu rejonowego zgodnego z miejscem wykroczenia.

Zaskarżający decyzję policjanta będzie musiał w dodatku znaleźć wszystkie dowody na niewłaściwe wystawienie mandatu, co z marszu odbiera mu konstytucyjne prawo do wiarygodnej i należytej obrony. Swoją niewinność będzie bowiem bardzo trudno udowodnić, a to też kłóci się z fundamentem prawa od czasów rzymskich, czyli domniemaniem niewinności.

Niewiarygodne wytłumaczenie

W uzasadnieniu przytoczonym przez prawników czytamy: "odmowa przyjęcia mandatu niejednokrotnie ma charakter impulsywny i nieprzemyślany, a w konsekwencji powoduje konieczność podjęcia szeregu czynności związanych z wytoczeniem oskarżenia". 

Można więc wywnioskować, że nie można będzie odmówić przyjęcia mandatu, żeby się potem nie kłopotać w sądzie. Takie wytłumaczenie razi prawników i z pewnością zszokuje też Polaków.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Zerowy PIT nie dla wszystkich rodziców

Czytaj więcej >
Iberion

Polska i Świat

20 tys. zł na niepełnosprawne dziecko. Rząd nadal nie ma rozwiązania

Czytaj więcej >
Screen z filmu

Polska i Świat

Netflix nie zapłacił twórcom serialu „Ranczo”. Bo nie musiał

Czytaj więcej >
Zdjęcie autorstwa Gustavo Fring z Pexels

Polska i Świat

Zmiany w fotowoltaice. Rząd PiS chce zmiany prawa

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polska i Świat

Andrzej Duda wyremontuje swoje rezydencje za miliony

Czytaj więcej >
east news

Polska i Świat

Węgiel stał się towarem deficytowym. Zaczyna go brakować

Czytaj więcej >