Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Policja sprawdzi jedną rzecz, ruszyły masowe kontrole. Mandat do nawet 3 tys. zł
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 28.10.2023 14:01

Policja sprawdzi jedną rzecz, ruszyły masowe kontrole. Mandat do nawet 3 tys. zł

policja
Pomorska Policja

Trwa ogólnopolska akcja policji “Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo”. W jej ramach funkcjonariusze będą jeszcze częściej niż zwykle kontrolować stan oświetlenia w naszych pojazdach, przy czym główny nacisk położony zostanie na te najstarsze. Z tego powodu stacje kontroli pojazdów zapraszają kierowców na bezpłatne kontrole. Warto skorzystać, bo zakończone niepowodzeniem spotkanie z mundurowymi, może nas słono kosztować.

Akcja policji na polskich drogach. Mundurowi sprawdzą oświetlenie

Jak przekazało Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, wzmożone kontrole oświetlenia zaplanowane zostały w trzech terminach: 28 października, 18 listopada i 9 grudnia. W ich trakcie mundurowi skrupulatnie sprawdzą stan oświetlenia naszych pojazdów, a jeśli stwierdzą jakiekolwiek nieprawidłowości, będą mieli prawo zatrzymać nawet dowód rejestracyjny i skierować auto na badanie w stacji kontroli.

Całej akcji nie byłoby zapewne, gdyby nie potrzeba nieustannego zwracania uwagi kierowców na znaczenie prawidłowego oświetlenia. To istotna kwestia zwłaszcza teraz, gdy bardzo szybko robi się ciemno, a warunki atmosferyczne nie ułatwiają jazdy. Nieprawidłowo ustawione światła mogą być wówczas przyczyną niebezpiecznych sytuacji drogowych.

PKO BP wystosował ważny komunikat. Pilny apel do wszystkich klientów

Na celowniku zwłaszcza starsze pojazdy

Instytut Transportu Samochodowego przeprowadził badania, z których wynika, że tylko 30 proc. poruszających się po polskich drogach samochodów ma światła ustawione w sposób możliwy do zaakceptowania. Z kolei 98 proc. kierowców w Polsce przyznaje, że bywali oślepieni przez inne samochody.

ZOBACZ: Chodzą po domach i pukają do drzwi. Pod żadnym pozorem ich nie wpuszczaj

Doświadczenie z poprzednich edycji akcji wskazuje, że to głównie oświetlenie starszych aut budzi najwięcej uzasadnionych zastrzeżeń i dlatego też to na nich skupiają się mundurowi. Można jednak skutecznie obronić się przed utratą dowodu rejestracyjnego, samemu wybierając się na badanie. We wspomnianych dniach na wybranych stacjach kontroli pojazdów jest to usługa bezpłatna.

Ile wynosi mandat za nieprawidłowe oświetlenie?

Poza kwestiami bezpieczeństwa, motywacją dla kierowców niech będzie fakt, że mandaty za nieprawidłowości w oświetleniu do niskich nie należą. W skrajnych przypadkach mogą one sięgać nawet 3 tys. zł.

Akcja "Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo" to wspólne przedsięwzięcie policji oraz stacji kontroli pojazdów. Warto skorzystać z oferty tych drugich i przed zimowym sezonem sprawdzić stan oświetlenia w naszym pojeździe. Wtedy z czystym sumieniem można bezpiecznie ruszać w drogę.

Źródło: Interia