Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polacy rzucili się na 300 plus. Już 820 tys. złożonych wniosków
Maria Glinka
Maria Glinka 09.07.2021 02:00

Polacy rzucili się na 300 plus. Już 820 tys. złożonych wniosków

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polacy ruszyli po 300 plus. W zaledwie kilka dni do ZUS trafiło 820 tys. wniosków. Tym razem rodzice mogą wysyłać zgłoszenia tylko za pośrednictwem internetu. Jedna ścieżka wnioskowania cieszy się ogromną popularnością.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od kiedy Polacy mogą zgłaszać się po 300 plus

  • Który kanał wysyłania wniosków wybierają najczęściej

  • Kiedy na ich kontach pojawią się pieniądze

Polacy wnioskują o 300 plus. Tysiące wniosków w zaledwie tydzień

Polacy po raz kolejny mogą liczyć na wsparcie finansowe od rządu. W czwartek 1 lipca 2021 r. ruszyła czwarta edycja programu “Dobry start”, dzięki któremu rodzice mogą otrzymać 300 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka na nowy rok szkolny.

Dotychczas za obsługę programu odpowiadały samorządy, jednak w tym roku rząd postanowił całkowicie scyfryzować 300 plus i przekazać kompetencje w tym zakresie w ręce ZUS. Pierwsze podsumowanie kolejnej tury programu wskazuje, że zainteresowanie jest ogromne.

ZUS przekazuje, że dotychczas Polacy złożyli 819 822 wniosków o wypłatę 300 plus dla 1 168 968 dzieci. Z wyliczeń Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że do dodatku uprawnionych jest łącznie 4,4 mln dzieci, a więc niektórzy Polacy jeszcze mogą złożyć wniosek.

Polacy preferują bankowość elektroniczną

W związku z cyfryzacją 300 plus Polacy mogą wysyłać wnioski wyłącznie za pośrednictwem internetu. Do wyboru są trzy ścieżki: bankowość elektroniczna, platforma Emp@tia oraz PUE ZUS. 

Pierwszy tydzień zbierania wniosków dowodzi, że Polacy najczęściej korzystają z możliwości wysłania wniosków przez bankowość elektroniczną. Takich wniosków ZUS zgromadził już ponad 571 tys. - Klienci wysyłają wnioski najczęściej korzystając z banku PKO BP, Millennium oraz ING - zdradziła Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Na PUE ZUS zarejestrowano dotychczas ponad 177 tys. wniosków. Niektórzy Polacy korzystają także z portalu Emp@tia, gdzie pojawiło się już 70 tys. deklaracji w sprawie 300 plus.

W których województwach 300 plus cieszy się największą popularnością? Z komunikatu ZUS wynika, że najwięcej wniosków złożyli Polacy z woj. mazowieckiego i śląski. Najmniej dokumentów wpłynęło od mieszkańców Opolszczyzny.

Im szybciej, tym lepiej. Wniosek w lipcu gwarantuje wypłatę bez opóźnień

Polacy, którzy już zgłosili się po 300 plus otrzymają pieniądze najpóźniej do 30 września 2021 r. Gwarancja wcześniejszej wypłaty dotyczy również rodziców, którzy przedłożą wnioski do końca sierpnia.

Co z pozostałymi? Polacy, którzy zawnioskują dopiero we wrześniu, październiku lub listopadzie otrzymają 300 zł dwa miesiące od daty wysłania zgłoszenia. Zatem w przypadku 300 plus “czas to pieniądz”.

Cyfrowa rewolucja programu “Dobry strat” sprawi, że w tym roku pieniądze będą wypłacane wyłącznie w formie bezgotówkowej. Wyprawka szkolna trafi bezpośrednio na rachunek bankowy wskazany przez beneficjenta we wniosku.

Polacy, którzy nie mają dostępu do internetu mogą liczyć na pomoc. W całym kraju ruszyły mobilne punkty ZUS. We Wrocławiu każdego dnia są co najmniej dwa dyżury, w trakcie których urzędnicy pomagają wypełniać formularze elektroniczne i zakładać profile zaufane lub konto na PUE ZUS. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]