Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Polacy ruszyli do urzędów po nowe świadczenie. Można dostać 3920 zł
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 28.03.2024 22:49

Polacy ruszyli do urzędów po nowe świadczenie. Można dostać 3920 zł

Pieniądze, list z ZUS-u
Fot. materiały własne

Od początku tego roku można składać wnioski o wypłatę nowego świadczenia. Okazuje się, że Polacy masowo udają się w tym celu do urzędów. Jest o co się starać, bo w ramach tego wsparcia można dostać nawet 3920 złotych. Przedstawiamy szczegóły.

Polacy mogą ubiegać się o nowe świadczenie

Od 1 stycznia bieżącego roku Polacy mogą starać się o świadczenie wspierające. Jest to zupełnie nowa forma wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, które są pełnoletnie. Wypłatą środków zajmuje się ZUS, choć najpierw należy zgłosić się do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON). Tam zostanie wydana decyzja określająca poziom potrzeby wsparcia, która jest niezbędna do wypłaty pieniędzy. 

Zobacz także: W Żabce już się zaczęło. Wyjątkowe okazje tuż przed Wielkanocą

13. emerytura niższa o 200 zł. Wielu seniorów dostanie mniej pieniędzy

Lawina wniosków o nowe świadczenie wspierające

Okazuje się, że Polacy masowo zgłaszają się po nowe świadczenie wspierające. Łukasz Krasoń, wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych w rozmowie z portalem “Rynek Zdrowia” przekazał, że do urzędy zalała lawina wniosków o przyznanie wsparcia.

Mamy zatrzęsienie wniosków o świadczenie wspierające. Do WZON-ów wpłynęło ich już ponad 150 tysięcy - przekazał Krasoń cytowany przez portal.

Ile wynosi świadczenie wspierające?

Poziom potrzeby wsparcia jest określany w punktach, które decydują o wysokości świadczenia i terminie jego wypłaty. Osoby, które otrzymają 87-100 punktów już mogą ubiegać się o świadczenie, osoby z 78-86 pkt mogą starać się o pieniądze w przyszłym roku, a 70-77 punktów uprawnia do złożenia wniosku w 2026 r.

Świadczenie wspierające wynosi od 40 do 22o procent aktualnej wysokości renty socjalnej. Obecnie wynosi ona 1780,96 złotych, więc Zakład Ubezpieczeń Społecznych maksymalnie może wypłacić 3920 złotych.