Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polacy masowo otrzymują niepokojące SMS-y. Pod żadnym pozorem ich nie otwieraj
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 09.10.2023 10:21

Polacy masowo otrzymują niepokojące SMS-y. Pod żadnym pozorem ich nie otwieraj

Kolejne niepokojące wiadomości SMS
Iberion

Kolejne niepokojące wieści dotyczące komunikacji telefonicznej. Coraz więcej Polaków otrzymuje SMS-y z niepokojącą treścią. Jak się jednak okazuje, nie należy ich otwierać - nawet, jeżeli rzekomym nadawcą jest jeden z dostawców prądu.

Niepokojące wiadomości

Podejrzane wiadomości SMS przychodzące na telefony Polaków nie są niczym nowym. Od kilku lat pojawiają się coraz to kolejne informacje dotyczące nowych kampanii tego typu, co jakiś czas zmieniających wizerunek wykorzystywanej instytucji.

Jak podaje portal dobreprogramy.pl, podobnie jest i tym razem. Ciekawostką jest jednak fakt, iż akcja o której mowa, trwa już od początku tego roku.

Polacy otrzymują SMS-y

Nadawca wiadomości, którą mogą otrzymać setki Polaków, podszywa się pod PGE - czyli dostawcę energii. W dalszej części SMS-a odbiorca jest straszony, iż za kilka-kilkanaście dni zostanie odłączona energia elektryczna.

Oczywiście, przedstawiono również “rozwiązanie” zapobiegające nieprzyjemnym konsekwencjom. Jak podaje serwis dobreprogramy.pl, w wiadomości załączono prośbę o uregulowanie należności wraz z linkiem. Jak się można łatwo domyślić, prowadzi ona do strony przygotowanej uprzednio przez oszustów.

Nie klikaj w linki

Podanie danych karty kredytowej i logowania do bankowości elektronicznej spowoduje, że uzyskają je oszuści. Jeżeli tak się stanie, w przeciągu kilkunastu minut ofiara może stracić wszystkie pieniądze ze swojego konta bankowego.

Jak nie dać się oszustom i tym samym nie stracić pieniędzy? Przede wszystkim nie należy klikać w jakiekolwiek linki przychodzące w wiadomościach SMS. Dodatkowo, portal dobreprogramy.pl sugeruje blokowanie numerów, z których przychodzą wiadomości z linkami. Nie należy również wierzyć innym wiadomościom tego typu - zwłaszcza, jeżeli zamiast PGE jest inna instytucja, np. firma kurierska.