Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polacy dostają listy w sprawie zarobków. Wiemy, o co chodzi
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 29.04.2024 15:39

Polacy dostają listy w sprawie zarobków. Wiemy, o co chodzi

skrzynki na listy
Fot. materiały własne

W ostatnim czasie coraz więcej Polaków znajduje w swoich skrzynkach pisma od prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W listach jest mowa o wizytach ankieterów, którzy mają pytać mieszkańców między innymi o dochody czy sytuację materialną. O co dokładnie chodzi? Wyjaśniamy. 

Listy od GUS. O co chodzi?

Jak informuje portal “TVN24 Biznes”, w ostatnim czasie wielu Polaków znalazło w swoich skrzynkach pocztowych listy, które zostały podpisane przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Okazuje się, że pisma zapowiadają wizytę ankietera, który ma skontaktować się z mieszkańcami osobiście lub telefonicznie. Ankieter ma przeprowadzić wywiad, podczas którego zapyta o źródła i poziom dochodów, sytuację materialną czy warunki mieszkaniowe. 

Zobacz także: Emerytura w wieku 40 lat. Te osoby mogą liczyć na wcześniejsze świadczenie

Prognozy waloryzacji rent i emerytur na 2025 r. Są szczegółowe wyliczenia

GUS tłumaczy, dlaczego Polacy dostają takie listy

Redakcja portalu “TVN24 Biznes” postanowiła zapytać Główny Urząd Statystyczny o pisma, które od jakiegoś czasu trafiają do skrzynek pocztowych Polaków. Listy dotyczą udziału w Europejskim Badaniu Warunków Życia Ludności, dzięki któremu można porównać poziom państw Unii Europejskiej.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że listy zostały wysłane do 23 163 Polaków, a badanie zostanie przeprowadzone na terenie całego kraju od 22 kwietnia do 26 czerwca bieżącego roku. 

Badania GUS. Jaki jest ich cel?

Główny Urząd Statystyczny przekazał serwisowi “TVN24 Biznes”, że w ramach Europejskiego Badania Warunków Życia Ludności, ankieterzy mogą również pytać o następujące dane: stopień zaspokojenia podstawowych potrzeb, stan zdrowia, uczestnictwo w procesie edukacji oraz opiece formalnej nad dziećmi, aktywność ekonomiczna na rynku pracy czy cechy demograficzne. 

W liście prezes GUS zapewnia, że wszystkie zebrane przez ankieterów informacje na temat osób biorących udział w badaniu, są objęte tajemnicą statystyczną. Oznacza to, że zostaną wykorzystane wyłącznie w celu sporządzenia analizy.