Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emerytura w wieku 40 lat. Te osoby mogą liczyć na wcześniejsze świadczenie
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 28.04.2024 18:03

Emerytura w wieku 40 lat. Te osoby mogą liczyć na wcześniejsze świadczenie

seniorka liczy pieniądze
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Kto z nas nie marzy o wcześniejszej emeryturze? Wielu Polakom wizja zakończenia aktywności zawodowej już w wieku 40 lat może wydawać się niezwykle kusząca. Taką propozycję ZUS ma jednak tylko dla nielicznych.

Emerytura pomostowa z zaskakującą listą uprawnionych

Sama możliwość przejścia na emeryturę jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego nie jest niecodziennym zjawiskiem, chociaż jest to przywilej nielicznych. Ustawa o emeryturach pomostowych obowiązuje już od 2009 roku. Mimo to wiele osób nie wie, że prawo do wcześniejszych wypłat świadczenia ma wielu twórców i artystów. W jakim wieku mogą przejść na emeryturę?
 

Ponad milion Polaków dostanie taką wiadomość. Będą musieli zapłacić

Emerytura z ZUS nawet w wieku 40 lat

Moment życia, w którym beneficjentom przysługuje prawo do wcześniejszej emerytury, nie jest jednolity dla wszystkich osób pracujących w branży artystycznej. Wcześniejszy wiek emerytalny zależy nie tylko od płci — jak to ma miejsce również w przypadku tradycyjnej emerytury — ale również od wykonywanego zawodu.

  • muzyk grający na instrumentach smyczkowych, perkusyjnych oraz klawiszowych, a także operator obrazu filmowego i fotografik na wcześniejszą emeryturę przejdą w wieku 55/60 lat, zależnie od płci;
  • aktorka i dyrygentka z wcześniejszego świadczenia skorzystają już w wieku 55 lat;
  • artysta chóru, żongler, komik cyrkowy oraz aktor teatru lalek zyskują ten przywilej w wieku 50 i 55 lat;
  • solista wokalista, muzyk grający na instrumentach dętych, a także treser zwierząt drapieżnych na wcześniejszą emeryturę przejdą mając 45 lub 50;
  • najwcześniej prawo do szybszej wypłaty świadczenia zyskują tancerz, akrobata, gimnastyk, ekwilibrysta, kaskader — w wieku 40 i 45 lat.

Lista ta z całą pewnością wymaga aktualizacji, której jednak do tej pory się nie doczekała. Samo zestawienie powstało jeszcze w 1983 roku.
 

Jakie warunki trzeba spełniać, by przejść na wcześniejszą emeryturę?

Niestety, wcześniejsza emerytura dla artystów jest jeszcze odleglejsza, niż mogło się to wydawać po liście zawodów. 

Na stronie ZUS możemy bowiem znaleźć dodatkowo konieczne do spełnienia warunki. Wcześniejsza emerytura przysługuje osobom, które:

  • urodziły się w latach 1949-1968,
  • nie są członkami otwartego funduszu emerytalnego (OFE) lub za pośrednictwem ZUS-u złożyli wniosek, żeby środki na ich rachunku w OFE przekazać na dochody budżetu państwa
  • do 31 grudnia 2008 r.: osiągnęli wiek emerytalny określony dla pracowników wykonujących działalność twórczą lub artystyczną; osiągnęli wymagany staż emerytalny: 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, z czego co najmniej 15 lat powinno przypadać na działalność artystyczną lub twórczą.

Nie ma jednak powodów, by szczególnie żałować, jeśli przywilej wcześniejszej emerytury nas ominie. Zarobki osób zatrudnionych w branży artystycznej nie są przesadnie wysokie, a to przekłada się bezpośrednio na niższą emeryturę. 

Przykładowo, jak wskazuje serwis wynagrodzenia.pl, muzyk orkiestrowy zarabia niecałe 3700 zł netto. Warto również pamiętać, że emerytura pomostowa sama z siebie nie łączy się z żadnymi dodatkami.

źródło: dziennik gazeta prawna