Polacy bez dostępu do pieniędzy. Z Polski znikają bankomaty. Duża sieć demontuje kilkaset urządzeń

Nie tylko uważni Polacy na przestrzeni ostatnich lat mogli zauważyć, że w kraju zmniejsza się liczba dostępnych do użytku bankomatów. Posiadacze oszczędności w inny sposób płacą za zakupy, regulują rachunki i przekazują między sobą pieniądze. Czy Polacy korzystający z tych urządzeń powinni zacząć się martwić? Skarży się zwłaszcza jedna grupa.
W Polsce coraz mniej bankomatów
Narodowy Bank Polski podał zaskakujące dane, które ukazują sytuację bankomatów w Polsce. Choć mogłoby się wydawać, że to popularne wśród Polaków urządzenia i każdy posiadacz konta bankowego na pewno korzystał z nich choć raz, statystyki dają do myślenia.
Zgodnie z opublikowanym przez NBP raportem, pod koniec 2024 roku w Polsce znajdowało się 20 741 bankomatów, z których mogli korzystać wszyscy zainteresowani. Co ciekawe, to mniej niż jeszcze rok wcześniej, kiedy dostępnych tego typu urządzeń było 22,1 tys.
NBP zaznacza jednak, że liczba uległa zamianie również dlatego, że pod uwagę zostały wzięte bankomaty, które są uruchamiane okresowo w miejscowościach o dużym natężeniu turystów, zwłaszcza w miesiącach wakacyjnych. Jednak to oczywiście tylko część, a Polacy słusznie mogą zastanawiać się, czy to oznacza, że dostęp do pieniędzy rzeczywiście będzie wkrótce utrudniony.


Gotówka w Polsce odchodzi do lamusa?
Dane jasno wskazują, że z roku na rok zmalała liczba transakcji mających na celu wypłacenie gotówki z bankomatu. W porównaniu IV do III kwartału ubiegłego roku było ich o 4,8 proc. mniej. Natomiast odnotowano wzrost liczby wpłatomatów, która w 2024 roku wzrosła od września do grudnia o 244 urządzenia, dając ich łącznie 12 011. W sumie wartość wypłat wynosiła 104,9 mld zł i była mniejsza o 2,1 mld zł (1,9 proc.). Z kolei liczba wpłat wyniosła 26,1 mln.
NBP nie ma wątpliwości, że wśród Polaków króluje płatność bezgotówkowa:
Cechą charakterystyczną polskiego rynku usług płatniczych jest dominujący udział zbliżeniowych kart płatniczych. Na koniec grudnia 2024 r. wydanych było 45,1 mln takich kart, a ich udział w ogólnej liczbie kart płatniczych wyniósł 97,5 proc.
Karty płatnicze służą posiadaczom kont bankowych zdecydowanie częściej do płacenia, niż wybierania gotówki w bankomatach lub placówkach bankowych. Jednak nie wszyscy się tym zgadzają, a wręcz nie kryją pretensji.

Bankomaty znikają z Polski, ta grupa skarży się na utrudnienia
Malejąca liczba bankomatów w Polsce okazuje się utrudnieniem zwłaszcza dla jednej grupy posiadaczy kont bankowych. Otóż okazuje się, że zazwyczaj urządzenia umożliwiające wybranie gotówki, znikają zwłaszcza z mniejszych miejscowości i wsi.
To problem głównie dla ludzi starszych, którzy nie zawsze są w stanie sprawnie przedostawać się w poszukiwaniu bankomatu, aby wypłacić pieniądze. Nie ma się zatem co dziwić, że odnotowano skargi płynące z ich strony, jakoby działania sektora bankowego ograniczały ich prawa konsumenckie.
Choć działania te mają na celu upowszechnić bankowość elektroniczną, warto pamiętać o tych, którzy albo nie są w stanie, albo nie mogą z niej korzystać. Konsumenci mają prawo wyboru odnośnie zarządzania swoją gotówką, dlatego coraz mniejsza liczba dostępnych dla ich użytku bankomatów może frustrować.





































