Pogodowy armagedon na koniec majówki: alerty burzowe I i II stopnia, grad i możliwe podtopienia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w ostatnich dniach informowała, że majówkowe plany może pokrzyżować pogoda, jednak dziś wiemy już, że sytuacja może się okazać znacznie poważniejsza. Dla dużej części terytorium kraju wydano ostrzeżenia i alerty. Możliwe są także zagrożenia hydrologiczne z podtopieniami włącznie.
Trzeci Maja z przytupem – pogoda może zaskoczyć świętujących
Długi weekend zmierza ku końcowi, jednak ze względu na to, że dzień roboczy wypada w tym roku nie 4, lecz 5 maja, wielu Polaków na dziś planuje odpoczynek i rozrywkę na świeżym powietrzu. W ruch ruszyły grille, jednak IMGW przestrzega przed zagrożeniami.
Według najświeższych prognoz z dzisiejszego ranka w dużej części Polski dojdzie do gwałtownych burz, ale też możliwe są intensywne opady. Instytut zwraca uwagę zwłaszcza na możliwy gwałtowne wzrosty stanu wód.


Gwałtowne burze na terytorium połowy kraju. Możliwy grad
Alerty burzowe obejmują całe południe Polski i dotyczą połowy terytorium kraju. Zwłaszcza Dolny Śląsk, Śląsk, Opolszczyzna, Małopolska, woj. świętokrzyskie i podkarpackie narażone są na gwałtowne burze.
IMGW wydało na terenie tych województw alert pomarańczowy, tj. alert II st. Oznacza to, że spaść może 40 mm deszczu, lokalnie także gradu. Prędkość porywów wiatru ma sięgnąć nawet 90 km/h.
Z kolei alert żółty (I st.) ogłoszono dla południowych części województw lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego i lubelskiego. Tam spać może 25 mm deszczu, a wiatr będzie wiał z prędkością sięgającą 85 km/h.
Ostrzeżenie hydrologiczne I st. dla znacznej części kraju. Możliwe podtopienia
Opady towarzyszące burzom będą na tyle intensywne, że równolegle do alertów burzowych IMGW wydało także ostrzeżenie hydrologiczne I st. Również w południowej części kraju, zwłaszcza na Dolnym Śląsku, Śląsku i Opolszczyźnie, ale też na południowym wschodzie gwałtownie mogą wzrosnąć stany wód, co może prowadzić do podtopień.
Wody mogą przekroczyć dziś stan ostrzegawczy. Ostrożność powinni zachować zwłaszcza mieszkańcy miast położonych na terenach zlewni oraz osoby przebywające w pobliżu mniejszych rzek. Alerty IMGW obowiązują od godziny 11.




































