Podatek od psa obowiązkowy? Opłata może wydawać się kuriozalna
biznesinfo.pl
Autor Kamila Jeziorska - 30 Grudnia 2020

Nikt Ci nie przypomni, a opłata 125,40 zł jest absolutnie obowiązkowa. Na dodatek w 2021 roku pójdzie w górę

Wszyscy bez wyjątku kochamy swojego pupila i to bez względu na to, czy jest jamnikiem, buldogiem, a może zwykłym kundelkiem. Niestety, ale mało z nas wie, że po zakupie najlepszego przyjaciela jesteśmy zobowiązani do opłaty podatku od psa. Czym jest ów podatek od psa, ile wynosi i czy jest obowiązkowy w całej Polsce?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest podatek od psa
  • Na czym polega kontrowersja wokół podatku od psa
  • Ile będzie wynosić w 2021 r.

Podatek od psa i podwyżki

Kundelki, jamniki, buldogi francuskie i angielskie, terriery czy maltańczyki - wszystkie psy różnią się od siebie wyglądem, charakterem czy upodobaniami, jednakże łączy je jedno - konieczność odprowadzenia przez właścicieli podatku od psa. Czym jest podatek od psa?

Podatek od psa wprowadzony został na mocy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z dn. 12 stycznia 1991 r. i od tamtej pory budzi ogromne kontrowersje większości społeczeństwa. Podatek od psa nie jest obowiązkowy dla wszystkich posiadaczy czworonoga, a to zależy od gminy, w której mieszkamy.

Podatek od psa traktowany jest jako dochód gminy i to od niej zależy jego wysokość. Co więcej, w niektórych gminach ma on charakter dobrowolny, a tam, gdzie już obowiązuje, stale rośnie.

Ustawa dotycząca podatku od psa ogromny nacisk kładzie na posiadacza, a nie właściciela psa, bowiem w praktyce byłby ogromny problem w udowodnieniu istnienia własności psa - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Warto mieć też na uwadze to, że w świetle przepisów prawa, pies traktowany jest jako rzecz. Komornik w ramach egzekucji sądowej może zająć pupila na rzecz pokrycia długów.

Policja odkrywa karty przed Sylwestrem, napięcie rośnie. Wiadomo już, czy będą łapać osoby wracające do domuPolicja odkrywa karty przed Sylwestrem, napięcie rośnie. Wiadomo już, czy będą łapać osoby wracające do domuCzytaj dalej

Podatek od psa wzrośnie

Podatek od psa należy uiścić w urzędzie gminy w ciągu 14 dni od zakupu, a to jednocześnie wiąże się z rejestracją ukochanego pupila. Podatek od psa można najczęściej uiścić w kasie urzędu gminy, przelew na konto lub do rąk urzędnika.

Podatek od psa odprowadzany jest co roku, a ostateczna data uiszczenia opłaty zazwyczaj znajduje się na stronie internetowej urzędu gminy. Informacje możemy uzyskać także bezpośrednio w urzędzie.

Podatek od psa przewiduje zwolnienia z jego uiszczenia dla wybranych grup. Na zwolnienie z podatku od psa mogą załapać się m.in.: członkowie personelu i korpusu dyplomatycznego, osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności, niepełnosprawni, osoby powyżej 65. roku życia, podatników rolnych - wylicza portal pit.pl.

Podatek od psa obecnie maksymalnie może wynosić 125,40 zł, natomiast w przyszłym roku jego limit zostanie podwyższony o 5 zł. Według przepisów wchodzących w życie górny limit podatku wyniesie 130,30 zł za jednego psa.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Już na początku roku będziesz musiał wypełnić kolejny obowiązek. Dotyczy 1,5 mln Polaków
  2. Młodzi rodzice na haczyku prawa. Urzędnik ma prawo wybrać imię dla dziecka za ciebie
  3. Sylwester w TVP wyłączony z obostrzeń. Rząd specjalnie zmienił prawo pod swoją telewizję
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News