BiznesINFO.pl
Podatek od nieruchomości wzrośnie w przyszłym roku ze względu na wysoką inflację.

Pixabay

Kolejny podatek idzie w górę. Uda się go uniknąć tylko nielicznym

10 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Podatek od nieruchomości obowiązuje każdego właściciela działki, domu, mieszkania czy garażu, a egzekwowaniem go oraz ustalaniem jego wysokości zajmują się gminy. Wysokość podatku od nieruchomości zależna jest jednak od inflacji i jego wzrost w danym roku

Podatek od nieruchomości może w przyszłym roku znacznie wzrosnąć

Jak podaje Business Insider, podatek od nieruchomości może w przyszłym roku nadspodziewanie dla niektórych wzrosnąć. Podatek od nieruchomości obowiązuje wszystkich właścicieli działek, mieszkań, domów czy garaży oraz ich części. Do uiszczania podatku od nieruchomości zobowiązani są także użytkownicy wieczyści tego rodzaju nieruchomości, jak również użytkownicy wieczyści i właściciele jedynie części nieruchomości. Egzekwowaniem podatku od nieruchomości oraz ustalaniem jego wysokości i informowaniem o tej wysokości podatników zajmują się gminy, na których terenie dana nieruchomość się znajduje.

Osoby fizyczne uiszczają ten podatek w czterech proporcjonalnych ratach do 15 dnia marca, maja, września i listopada. Z kolei osoby prawne i jednostki organizacyjne bez osobowości prawne uiszczają podatek od nieruchomości w comiesięcznych ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego. Powinny to czynić do 15. dnia każdego miesiąca - z wyjątkiem stycznia, w którym mają na to czas do 31. dnia miesiąca. W niektórych przypadkach można jednak skorzystać ze zwolnienia z podatku. Zwolnienie dotyczy np. budynków gospodarczych lub ich części, które służą działalności rybackiej lub leśniczej.

DZISIAJ W GRZEJE:1. Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 zł2. Cejrowski wywołał prawdziwą burzę komentarzy . Podróżnik mówi, na kim powinny zostać przetestowane szczepionki

Wysoka inflacja wywinduje podatek od nieruchomości

Jak podaje Business Insider, chociaż wysokość podatku od nieruchomości ustalana jest przez gminę, na terenie której dana nieruchomość się znajduje, to jednak podwyżki te ograniczone są regulacjami, zgodnie z którymi wzrost jego wysokości w danym roku nie może przekraczać współczynnika inflacji odnotowanego w pierwszym półroczu roku poprzedniego. Jako że dane GUS z 15 lipca 2020 roku wskazują na wzrost cen towarów i usług w pierwszym półroczu bieżącego roku o 3,9 proc., można się spodziewać, że gdy na początku przyszłego roku otrzymamy z gmin zawiadomienia o wysokości podatku od nieruchomości, okaże się, że również wzrósł on o 3,9 proc.

Należy jednak pamiętać, że poziom inflacji wyznacza górną granicę wzrostu podatku od nieruchomości, ostatnie podwyżka może zatem być niższa. Jeśli jednak gminy zdecydują się na najwyższą możliwą podwyżkę, stawka podatku od nieruchomości za budynki mieszkalne wyniesie - jak wylicza Business Insider - 0,85 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej, stawka podatku za grunty przeznaczane na prowadzenie działalności gospodarczej wzrośnie do 0,99 zł od 1 mkw. powierzchni. W przypadku budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej lub ich części stawka wyniesie 24,84 zł od 1 mkw., a za budynki służące udzielaniu świadczeń zdrowotnych zapłacimy 5,06 zł od metra kwadratowego.

Tagi:

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >