Podatek od nieruchomości wzrośnie w przyszłym roku ze względu na wysoką inflację.
Pixabay
Autor Kasper Starużyk - 10 Września 2020

Kolejny podatek idzie w górę. Uda się go uniknąć tylko nielicznym

Podatek od nieruchomości obowiązuje każdego właściciela działki, domu, mieszkania czy garażu, a egzekwowaniem go oraz ustalaniem jego wysokości zajmują się gminy. Wysokość podatku od nieruchomości zależna jest jednak od inflacji i jego wzrost w danym roku nie może być wyższy od współczynnika inflacji odnotowanego w pierwszym półroczu roku ubiegłego. Z racji, że pandemia koronawirusa poskutkowała w Polsce rekordowym na tle Unii Europejskiej wzrostem inflacji, także podatek od nieruchomości może znacznie wzrosnąć.

Podatek od nieruchomości może w przyszłym roku znacznie wzrosnąć

Jak podaje Business Insider, podatek od nieruchomości może w przyszłym roku nadspodziewanie dla niektórych wzrosnąć. Podatek od nieruchomości obowiązuje wszystkich właścicieli działek, mieszkań, domów czy garaży oraz ich części. Do uiszczania podatku od nieruchomości zobowiązani są także użytkownicy wieczyści tego rodzaju nieruchomości, jak również użytkownicy wieczyści i właściciele jedynie części nieruchomości. Egzekwowaniem podatku od nieruchomości oraz ustalaniem jego wysokości i informowaniem o tej wysokości podatników zajmują się gminy, na których terenie dana nieruchomość się znajduje.

Osoby fizyczne uiszczają ten podatek w czterech proporcjonalnych ratach do 15 dnia marca, maja, września i listopada. Z kolei osoby prawne i jednostki organizacyjne bez osobowości prawne uiszczają podatek od nieruchomości w comiesięcznych ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego. Powinny to czynić do 15. dnia każdego miesiąca - z wyjątkiem stycznia, w którym mają na to czas do 31. dnia miesiąca. W niektórych przypadkach można jednak skorzystać ze zwolnienia z podatku. Zwolnienie dotyczy np. budynków gospodarczych lub ich części, które służą działalności rybackiej lub leśniczej.

DZISIAJ W GRZEJE:
1. Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 zł
2. Cejrowski wywołał prawdziwą burzę komentarzy . Podróżnik mówi, na kim powinny zostać przetestowane szczepionki

Wysoka inflacja wywinduje podatek od nieruchomości

Jak podaje Business Insider, chociaż wysokość podatku od nieruchomości ustalana jest przez gminę, na terenie której dana nieruchomość się znajduje, to jednak podwyżki te ograniczone są regulacjami, zgodnie z którymi wzrost jego wysokości w danym roku nie może przekraczać współczynnika inflacji odnotowanego w pierwszym półroczu roku poprzedniego. Jako że dane GUS z 15 lipca 2020 roku wskazują na wzrost cen towarów i usług w pierwszym półroczu bieżącego roku o 3,9 proc., można się spodziewać, że gdy na początku przyszłego roku otrzymamy z gmin zawiadomienia o wysokości podatku od nieruchomości, okaże się, że również wzrósł on o 3,9 proc.

Należy jednak pamiętać, że poziom inflacji wyznacza górną granicę wzrostu podatku od nieruchomości, ostatnie podwyżka może zatem być niższa. Jeśli jednak gminy zdecydują się na najwyższą możliwą podwyżkę, stawka podatku od nieruchomości za budynki mieszkalne wyniesie - jak wylicza Business Insider - 0,85 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej, stawka podatku za grunty przeznaczane na prowadzenie działalności gospodarczej wzrośnie do 0,99 zł od 1 mkw. powierzchni. W przypadku budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej lub ich części stawka wyniesie 24,84 zł od 1 mkw., a za budynki służące udzielaniu świadczeń zdrowotnych zapłacimy 5,06 zł od metra kwadratowego.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News