Podatek od mięsa w całej Unii Europejskiej?
flickr.com/By Kai Hendry, CC BY 2.0
Autor Stanisław Węgrowski - 26 Lutego 2020

Podatek od mięsa wymusi wegetarianizm? 15 zł więcej za 1 kg najtańszej wieprzowiny

Podatek od mięsa to danina, którą chcą wprowadzić aktywiści z Holandii. Nad projektem nowej opłaty pracują specjaliści Unii Europejskiej. Gdyby podatek od mięsa został wprowadzony, to ceny mięsa i wędlin drastycznie by wzrosły. Cena uwielbianej przez Polaków wieprzowiny może być nawet dwa razy większa.

Podatek od mięsa podbije ceny

Niedawno w Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat wprowadzenia podatku od mięsa. Konsekwencją nowej daniny będą znaczne podwyżki cen żywności, w tym mięsa i wędlin. Już niedługo jedzenie mięsa może się po prostu przestać opłacać.

Gotówka od rodziców do opodatkowania. Inaczej możesz mieć kłopoty z fiskusemGotówka od rodziców do opodatkowania. Inaczej możesz mieć kłopoty z fiskusemCzytaj dalej

Jeżeli projekt UE wejdzie w życie w aktualnie proponowanej formie, ceny wołowiny podniosą się o 20 złotych, wieprzowiny o 15 złotych, a mięsa drobiowego o 7,3 złotych za kilogram - podaje portal next.gazeta.pl. W efekcie najtańsze mięso wieprzowe kosztowałoby przynajmniej 30 złotych, natomiast filet z kurczaka około 25 złotych za kilogram.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd wydał w dwa miesiące 30 mln zł na nagrody. Trzy ministerstwa o pieniądzach wciąż milczą
2. Tadeusz Rydzyk wkracza do podstawówek. Czego dzieci chce uczyć Radio Maryja?

Podatek od mięsa może pomóc w redukcji emisji CO2

Podatek od mięsa może przyczynić się do redukcji emisji dwutlenku węgla, do której znacznie przyczynia się branża mięsna. Jak pisze “Rzeczpospolita”, wpływy z podatku mogłyby wynieść 32,2 mld euro rocznie w 28 państwach członkowskich UE do 2030 roku. Unijni eksperci uważają, że te pieniądze można by przeznaczyć na pomoc rolnikom w tworzeniu bardziej ekologicznych upraw i hodowli. Specjaliści mają też nadzieję, że spożycie mięsa w UE obniży się.

Wprowadzenie podatku od mięsa w Europie może przyczynić się do redukcji emisji CO2 nawet o 120 mln ton rocznie. “Odpowiada to całkowitej emisji CO2 z czterech państw członkowskich UE: Irlandii, Danii, Słowacji i Estonii, oraz prawie 3% wszystkich emisji gazów cieplarnianych w UE” - pisze “Rz”.

TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Podatek od mięsa nie odstraszy Polaków?

Jak podaje portal next.gazeta.pl, średnie spożycie mięsa w naszym kraju to około 80 kg na osobę rocznie (dla porównania w 2000 roku było to 65 kg), z czego 60 proc. spożycia przypada na wieprzowinę. Tego mięsa statystyczny Polak spożywa ok. 40 kg, z kolei drobiu ok. 27 kg. Najmniej jemy ryb - zaledwie ok. 12 kg rocznie. Z badań branżowych wynika, że w ciągu najbliższych 3 lat spożycie mięsa i wędlin zdecydowanie wzrośnie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tutaj badają koronawirusa w Polsce. Wyjątkowe zdjęcia laboratorium PZH od środka
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  4. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  5. Turyści jadący do Zakopanego będą wściekli. Ogromne problemy aż przez 3 lata
Absolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówAbsolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News