Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 9 Czerwca 2020

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Jeśli galerię handlową lub część sklepów w niej zamknięto na mocy decyzji rządu, to cały budynek lub jego część nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem od przychodów z budynków – informuje Ministerstwo Finansów w komunikacie przesłanym „Dziennikowi Gazecie Prawnej”. Jest to jednak stanowisko tylko pozornie korzystne dla podatników.

Właściciele galerii unikną podatku?

Termin płatności podatku od przychodów z budynków za miesiące od marca do maja – jak przypomina „Dziennik Gazeta Prawna” - właściciele centrów handlowych mają zapłacić do 20 lipca. Odroczenie płatności do tego terminu znalazło się w rządowej specustawie, zwanej Tarczą antykryzysową. Powstała jednak wątpliwość, czy właściciele muszą płacić podatek, skoro cała galeria bądź jej część zostały – decyzją rządu – zamknięte.

Spadek po rodzicach z okropnym długiem. Jest prosty sposób, by tego uniknąćSpadek po rodzicach z okropnym długiem. Jest prosty sposób, by tego uniknąćCzytaj dalej

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie gazety dotyczące konieczności płacenia w tym wypadku podatku zajęło stanowisko pozornie korzystne dla podatników.

Resort finansów w komentarzu udzielonym „DGP” podkreśla, że jeśli cały budynek centrum handlowego o powierzchni powyżej 2 tys. mkw. został objęty art. 15 z ustawy o COVID-19, to „można przyjąć, iż w tym przypadku budynek nie powinien podlegać opodatkowaniu podatkiem od przychodów z budynków”.

Jeżeli zaś tylko część budynku została wyłączona z działalności z powodu zakazu prowadzenia przez najemców określonej działalności, to wyłączona z podatku będzie jedynie ta część. Od pozostałej trzeba będzie zapłacić podatek od przychodów z budynków.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy 2. Skandaliczne nagranie z Biedronki wyciekło. Bijatyka klientki z obsługą wstrząsnęła opinią publiczną

Dlaczego jest to stanowisko „pozornie” korzystne dla podatników? Ano dlatego, że resort w komentarzu udzielonym „DGP” zaznacza, że „każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności mogących mieć wpływ na ocenę tej zmiany w kontekście jej wpływu na skutki w podatku dochodowym”. Ministerstwo Finansów radzi podatnikom, by występowali o interpretacje indywidualne.

Ogromna pomyłka ZUS, też mogłeś na niej skorzystać. Przypadkiem dostali tysiące złotych na kontaOgromna pomyłka ZUS, też mogłeś na niej skorzystać. Przypadkiem dostali tysiące złotych na kontaCzytaj dalej

Na własne ryzyko

Komentując dla gazety oświadczenie Ministerstwa Finansów doradca podatkowy Radosław Kowalski zwraca uwagę, że podatnicy, którzy zastosują się do stanowiska resortu, działają na własne ryzyko, gdyż owe stanowisko nie jest oficjalną wykładnią. Kowalski zwraca również uwagę, że nie ma ona solidnych podstaw w przepisach.

– W istocie bowiem nie ma regulacji, które wprost wskazywałyby na taki skutek fiskalny, o jakim pisze Ministerstwo Finansów – mówi ekspert, dodając, że jeśli takie były intencje resortu, to powinno było to wyraźnie zapisane w ustawach o podatkach dochodowych lub specustawie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. TVN przywróci kultowy serial, który oglądały miliony. Emisja już niedługo, będzie hit
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość

529 tys. emerytów w najcięższej sytuacji, raport obnaża prawdę. Też możesz być wśród nich529 tys. emerytów w najcięższej sytuacji, raport obnaża prawdę. Też możesz być wśród nichCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News