BiznesINFO.pl
pilne swiat (1)

Biznesinfo

Plan wygaszania górnictwa w Polsce wstępnie przyjęty przez UE. Dla górnictwa to sukces

3 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 20 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Unia Europejska wstępnie przyjęła przygotowany przez Polskę plan, z elementami dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń – podał w piątek Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, po spotkaniu z przedstawicielami Komisji Europejskiej w Brukseli, że Polska jak najszybciej złoży do Komisji wniosek notyfikacyjny dotyczący transformacji górnictwa węgla kamiennego, zawierający wszystkie elementy systemu pomocowego, a KE ma przystąpić do jego rozpatrzenia w najkrótszym możliwym terminie.

biznesinfo-1

Poczta Polska planuje zrezygnować z Banku Pocztowego. Sytuacja jest coraz gorsza

CZYTAJ DALEJ

Produkująca ponad 23 mln ton węgla rocznie i zatrudniająca blisko 39 tys. osób Polska Grupa Górnicza ma być największym beneficjentem pomocy publicznej w postaci dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych.

Wdrożenie takiego mechanizmu wymaga zgody Komisji w postaci notyfikacji programu. Dotąd trwał etap tzw. prenotyfikacji, czyli wstępnych uzgodnień z przedstawicielami Komisji. Ich efektem jest uzgodnienie, że Polska (prawdopodobnie w styczniu) złoży w KE formalny wniosek notyfikacyjny.

– Otwarcie etapu notyfikacji programu dla górnictwa to sukces. UE wstępnie przyjęła przygotowany przez nas plan (z elementami dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń). Mamy szansę, że transformacja górnictwa przebiegnie w sposób zrównoważony i bezpieczny – skomentował w piątek na Twitterze prezes największej górniczej spółki.

ZUS-pieniadze

ZUS wypłaca 14. emerytury. Przelew otrzymało już 7,8 mln emerytów

CZYTAJ DALEJ

KE zadeklarowała, że rozumie sytuację branży wydobywczej Polsce

Jak informował w czwartek resort aktywów państwowych, "Komisja Europejska zadeklarowała, że rozumie sytuację branży wydobywczej Polsce. Uzgodniono, że Polska jak najszybciej złoży wniosek notyfikacyjny zawierający wszystkie elementy systemu pomocowego".

Rozmowy z KE były bardzo konstruktywne, pomimo pojawiających się rozbieżności. Dziękuję panu dyrektorowi za otwartość. Efektem naszego spotkania będzie natychmiastowe przystąpienie do opracowania wniosku notyfikacyjnego, co stanowi kolejny krok na drodze do transformacji górnictwa. Szczegóły notyfikacji wymagają dalszych uzgodnień roboczych –powiedział w czwartek wiceminister aktywów Piotr Pyzik. Jak stwierdził kluczowe jest zabezpieczenie finansowe przyszłości pracowników sektora węglowego.

Pukanie-drzwi-pukanie do drzwi-biznesinfo (1)

Kontrole już zapowiedziane. Do wielu z nas zapukają urzędnicy

CZYTAJ DALEJ

Podstawą polskich propozycji dotyczących pomocy dla górnictwa są zapisy umowy społecznej, podpisanej w końcu maja br. w Katowicach przez przedstawicieli rządu i górnicze związki zawodowe.

Uzgodniono wtedy stopniowe wygaszanie kopalń węgla energetycznego do końca 2049 roku oraz zasady subwencjonowania górnictwa w tym okresie, w postaci dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych.

Umowa gwarantuje górnikom pracę do emerytury i przewiduje osłony socjalne dla odchodzących z pracy, a także zawiera mechanizmy wspierające transformację Śląska.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

150. dostawa skroplonego gazu sprowadzona przez PGNiG dotarła do Polski

Czytaj więcej >

Energetyka

Tauron zakończył budowę elektrowni fotowoltaicznej Choszczno II

Czytaj więcej >

Energetyka

Niewielkie podkręcenie gałki kaloryfera może dać wielkie oszczędności. Ekspert zdradził dlaczego

Czytaj więcej >

Energetyka

Nowy system rozliczania, tzw. net-billing już od 1 kwietnia

Czytaj więcej >

Energetyka

Gazprom chce więcej pieniędzy. Pozywa PGNiG do arbitrażu

Czytaj więcej >

Energetyka

Odbiorcy biznesowi mają zapłacić mniej za gaz o 25 procent

Czytaj więcej >