BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Wyższa płaca minimalna ich ominie. Setki tysięcy Polaków poza podwyżką

15 Września 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Płaca minimalna i zapowiadany przez PiS jej wzrost nie obejmie wszystkich grup zawodowych. Powodem jest fakt, że ich zarobki określają odrębne ustawy. Oznacza to, że już niedługo zarabiać mniej niż przewidują to przepisy mogą setki tysięcy Polaków, którzy

Płaca minimalna od 2020 roku ma zacząć ulegać znacznemu wzrostowi. Podczas konwencji PiS w Lublinie prezes partii Jarosław Kaczyński oświadczył, że już w 2023 r. płaca minimalna wyniesie 4000 zł. Rząd już rozpoczął działania mające na celu wdrożenie tego pomysłu w życie. We wtorek Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, dzięki któremu od 2020 r. minimalne wynagrodzenie ma wynosić 2600 zł brutto (wzrost o 350 zł) , a minimalna stawka godzinowa - 17 zł. Z kolei premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że od 1 stycznia 2021 r. płaca minimalna będzie wynosić 3000 zł.

Mimo tak wielkich wzrostów w płacy, na horyzoncie pojawił się poważny problem. Ten polega na tym, że zapowiadany wzrost płacy minimalnej nie obejmie wszystkich grup zawodowych - donosi Fakt. Wynika to z odrębnych przepisów regulujących wynagrodzenie poszczególnych grup. Przykładem może być nauczyciel stażysta, który zarabia 2466 zł brutto - za 3 miesiące będzie zarabiał mniej niż wynosi pensja minimalna.

Które grupy zawodowe nie podlegają wzrostowi. Płaca minimalna ominie setki tysięcy Polaków

Polaków, którzy znajdą się poza podwyżką, jest jednak znacznie więcej. Nowe zapisy, które sprawiają, że płaca minimalna wzrośnie, nie dotyczą pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych. Ich wynagrodzenie reguluje odrębna ustawa. Do końca 2019 roku pielęgniarki lub położne zarabiają 2496 zł brutto.

Nauczyciele również nie podlegają tym zapisom - ich zarobki są określone przez rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej, które definuje minimalne stawki wynagrodzenia. Od 1 września nauczyciel stażysta z tytułem magistra z przygotowaniem pedagogicznym 2782 zł brutto, bez przygotowania - 2466, natomiast  osoba z tytułem licencjata bez przygotowania pedagogicznego 2450 zł brutto. Co więcej, dotyczy to także urzędników oraz pracowników sądów administracyjnych.

O pensjach pracowników sądów i prokuratur decyduje minister sprawiedliwości. Ich minimalne wynagrodzenie wynosi 2250 zł brutto (od stycznia bieżącego roku). Natomiast urzędnicy zatrudnieni w administracji państwowej (pracujący w ministerstwach urzędach wojewódzkich, inspekcjach, izbach) mogą liczyć na jeszcze niższą pensję - 1916,14 zł. od 2020 roku ma wzrosnąć do 2031,96 zł.

Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego

Zarówno pracodawcy, jak i reprezentanci związków zawodowych z zaskoczeniem przyjęli śmiałe deklaracje lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jeszcze niedawno rząd twierdził, że na podwyżki nie ma pieniędzy, a nauczyciele czy pielęgniarki musieli “wyszarpać” podwyżki po długich protestach. Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych i Rady Dialogu Społecznego, stwierdziła w Radiu TOK FM, że to rząd powinien brać odpowiedzialność za te grupy zawodowe.

Przewodnicząca skomentowała także wcześniejsze zachowanie rząd dotyczące podwyżek. Zdaniem Gardias taka propozycja powinna być konsultowana na Radzie Dialogu Społecznego. Uważa, że przy wprowadzeniu nowej płacy minimalnej istnieją takie zagrożenia jak inflacja, powrót “śmieciówek” i pracy na czarno.

 - Dziwnym trafem to rząd jest pracodawcą tych grup. Ciągle mówili: nie damy, nie mamy, nie ma takiej możliwości, a nagle “buch” i jest taka możliwość. (...) Mogłaby być skonsultowana z pracodawcami i pracownikami. A teraz nie mogli się nawet wypowiedzieć ani pracodawcy, ani ekonomiści - komentuje Gardias.

Podczas czerwcowej sesji Rady Dialogu Społecznego rząd zasugerował 2450 zł w 2020 roku, pracodawcy - 2387 zł, a związkowcy 2520 zł.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >