pieniądze, płaca minimalna
pixabay
Autor Kasper Starużyk - 5 Września 2019

Ogromny wzrost płacy minimalnej. A będziecie dostawać jeszcze więcej

W środę premier Mateusz Morawiecki podzielił się z opinią publiczną projektem, który zakłada wprowadzenie płacy minimalnej w 2020 r. powyżej 2450 zł brutto. W tym momencie płaca minimalna jest niższa o 200 zł i wynosi 2250 zł brutto. 2450 zł to wcześniejsza propozycja resortu polityki społecznej, teraz rząd rozważa jeszcze większe podwyższenie minimalnego wynagrodzenia, a decyzję ma ogłosić do września.

Nie jest zaskoczeniem, że rząd planuje ogłosić większą podwyżkę jeszcze we wrześniu, tak aby zdążyć z kolejną obietnicą przed wyborami. Pytanie brzmi jak bardzo wysokość płacy minimalnej przebije przyjęty przez MRPiPS projekt 2450 zł. Przypomnijmy przy okazji, że Lewica zaproponowała płacę minimalną w wysokości... 1000 euro, to jednak z założeniem wprowadzenia Polski do strefy euro.

Płaca minimalna w Polsce na przestrzeni lat

Patrząc na ostatnie 20 lat to płaca minimalna wzrosła niemal czterokrotnie. Od niewiele powyżej 600 zł w 2000 r. do 2250 w roku bieżącym. Choć jak wynika z Danych Głównego Urzędu Statystycznego płaca minimalna rośnie regularnie mniej więcej 500 zł co 4 lata, to jeśli zestawimy ją z procentem średniego wynagrodzenia krajowego, z niewielkimi wahaniami utrzymuje jednak bardzo niewielki wzrost ponad poziomie 40% średniej krajowej.

W roku ubiegłym płaca minimalna stanowiła dokładnie 45,8% na co wskazuje zarówno GUS jak i resort pracy i jest to minimalnie mniej niż w 2017 r.

Płaca minimalna na tle innych krajów europejskich

W Unii Europejskiej niekwestionowany prym w wysokości płacy minimalnej wjedzie Luksmeburg. W tym małym kraju położonym blisko serca Unii Europejskiej miesięczne minimalne wynagrodzenie plasuje się na poziomie 2071 euro (dane na 2019 r.). Przeliczając polską płacę minimalną na euro, Polak otrzymujący wynagrodzenie minimalne dostanie 523 euro brutto.

W porównaniu z krajami UE polska płaca minimalna znajduje się niestety w dole tabeli. Wyprzedamy co prawda Słowację, Czechy, Chorwację, Węgry, Łotwę, Rumunię i Bułgarię, ale nadal wypadamy czterokrotnie gorzej niż Luksemburg. Uznając, że Lewica wygrałaby wybory i wprowadziła swoją obietnicę w życie, to Polska znalazła by się w górnej części tabeli pomiędzy Słowenią a Hiszpanią. Wprowadzenie płący minimalnej wynoszącej 1000 euro jest jednak pomysłem dość abstrkacyjnym, przynajmniej w przeciągu paru lat.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News