Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > PKO BP wydało pilne ostrzeżenie. Bez tego konto zostanie zablokowane. To dotyczy wszystkich klientów
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 14.01.2024 10:07

PKO BP wydało pilne ostrzeżenie. Bez tego konto zostanie zablokowane. To dotyczy wszystkich klientów

Bank PKO
East News/Marek Bazak

PKO BP przypomina o tym już od zeszłego roku, ale sprawa dotyczy wszystkich banków i 2,7 miliona Polaków. Ich konta zostaną zablokowane. Na reakcję mają tylko 30 dni.

Twoje konto zostanie zablokowane

Prawie 3 miliony klientów banków powinny w tym roku pamiętać o upływie daty ważności ich dowodu osobistego. Fakt ten jest istotny nie tylko z powodu obowiązku posiadania tego dokumentu, ale również ze względu na dostęp do konta bankowego. PKO BP ostrzega: jeśli dokument tożsamości straci ważność, klient będzie miał tylko 30 dni na zmianę danych. Później jego konto zostanie zablokowane.
Równocześnie należy pamiętać, że wyrobienie nowego dowodu zajmuje trochę czasu — często nawet kilka tygodni. Banki będą co prawda przypominać o konieczności zmiany dokumentu przypisanego do konta, jednak termin tego komunikatu może się różnić zależnie od banku.
 

Trzynasta emerytura 2024. Ile pieniędzy dostaną seniorzy?

Tego nie zrobisz bez dowodu osobistego

PKO BP zapewnia jednak, że konta nie zostaną zablokowane całkowicie. Potwierdza to również kilka innych banków. Wciąż będziemy mieć pewien dostęp do swoich środków, niektóre funkcje będą jednak dla nas niedostępne. Bez dowodu osobistego nie dokonamy przelewu, nie sprawdzimy historii transakcji, nie złożymy wniosku ani nie zawrzemy umowy drogą elektroniczną.
Od września 2023 roku banki uznają również mDowód osobisty, w niektórych sytuacjach może być on jednak niewystarczający — np. jeśli będziemy za granicą. W dowód fizyczny lepiej się więc wyposażyć.
 

Nie tylko dowód osobisty

Należy pamiętać, że bank potrzebuje nie tylko naszego dowodu osobistego. Aby jak najlepiej korzystać z możliwości, jakie daje konto bankowe, powinniśmy na bieżąco aktualizować również nasze dane teleadresowe: numer telefonu, adres e-mail, a także adres zamieszkania. Dane te, a także dowód osobisty, możemy zaktualizować na trzy sposoby: telefonicznie, za pomocą aplikacji lub w oddziale banku.

źródło: interiaBIZNES