Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wielki polski bank wdraża kapitalne rozwiązanie. Klienci mają powody do radości
Radosław Święcki
Radosław Święcki 28.10.2020 01:00

Wielki polski bank wdraża kapitalne rozwiązanie. Klienci mają powody do radości

PKO BP wdraża trwały nośnik 2.0
Peakpx

PKO BP wdraża nośnik 2.0.

PKO BP informuje klientów o wdrożeniu trwałego nośnika 2.0. To kolejne rozwiązanie wdrożone przez bank oparte na technologii blockchain. Poprzednią wersję trwałego nośnika jak przypomina portal ISB News PKO BP opracował w 2018 roku we współpracy z KIR, IBM, Accenture oraz polsko-brytyjskim startupem Coinfirm. Było to pierwsze praktyczne wykorzystanie technologii blockchain w polskim sektorze finansowym i największym tego typu wdrożeniem w Europie.

- Klienci PKO Banku Polskiego od dwóch lat otrzymują regulaminy produktowe na trwałym nośniku bazującym na technologii blockchain. Narzędzie pozwoliło dotychczas na udostępnienie dokumentów ponad 11 mln razy, co dało bankowi oszczędności rzędu 20 mln zł i znacznie zmniejszyło zużycie papieru – podsumowuje cytowany przez portal Adam Marciniak, wiceprezes PKO BP.

- Na przestrzeni ostatnich lat możliwości technologiczne banku dynamicznie się zwiększyły, co pozwoliło nam wspólnie z Krajową Izbą Rozliczeniową wdrożyć kolejne rozwiązanie - trwały nośnik dla dokumentów prywatnych. Wykorzystuje ono rozwiązania chmurowe i technologię blockchain, co pozwala na szybkie oraz bezpieczne dostarczanie dokumentów prywatnych generowanych dla poszczególnych klientów – dodaje wiceszef PKO.

1. Od wtorku nowe przepisy. Na zwolnienie z podatku załapie się znacznie więcej Polaków2. Uwaga rodzice, wszyscy muszą o tym wiedzieć, chodzi o zdalne nauczanie. Premier informuje, polskie mamy są zaniepokojone3. Seniorzy zostaną z niczym. Sejm zadecydował, że dodatkowe pieniądze na pandemię nie będą potrzebne

Początek procesu cyfryzacji w gospodarce?

Trwały nośnik 2.0. powstał przy współpracy PKO BP z KIR, Operatora Chmury Krajowej, Hitachi i IBM. Za sprawą rozbudowy infrastruktury technologicznej wykorzystywanej w poprzedniej wersji nośnika, możliwe będzie dostarczanie na nim nie tylko dokumentów publicznych, ale także prywatnych. Zaplanowano m.in. udostępnienie zestawień transakcji płatniczych dla kart kredytowych czy dokumentacji związanej z pożyczkami gotówkowymi.

Prezes KIR Piotr Alicki zwraca uwagę, że najnowsza wersja trwałego nośnika w PKO jest „wszechstronnym narzędziem, oferującym kompleksową elektroniczną dystrybucję dokumentów każdego typu”.

- Dzięki zastosowaniu jednocześnie macierzy WORM w chmurze obliczeniowej, technologii blockchain oraz usług zaufania, powstał system unikalny na skalę europejską. Nasze rozwiązanie umożliwia bezpieczne i wygodne przesyłanie informacji publicznych, takich jak np. cenniki i regulaminy usług, a także dokumentów prywatnych przypisanych konkretnym osobom – tłumaczy cytowany przez portal Alicki.

Prezes KIR podkreśla również znaczenie technologii PKO. Pierwsza implementacja tego rozwiązania w największym banku detalicznym na rynku to zapowiedź dalszego dynamicznego rozwoju procesów cyfryzacji w polskiej gospodarce.

Tymczasem jak informowaliśmy kilka tygodni temu, PKO BP planuje w najbliższym czasie również udostępnienie aplikacji do płatności mobilnych IKO klientom innych banków. Ujawnił to w rozmowie z serwisem cashless.pl  Michał Macierzyński, dyrektor departamentu usług cyfrowych w PKO BP. Bank zamierza pozwolić tym osobom podpięcie karty  z innego banku i dokonywać płatności mobilnych. Za sprawą aplikacji osoby te miałyby możliwość zakupu m.in. biletów komunikacji miejskiej, opłacenia parkingu, doładowania telefonu komórkowego czy zakupu karty podarunkowej  (np. do Spotify, Xbox).

PKO BP to jak przypomina serwis ISB News lider polskiego sektora bankowego. Pod koniec ubiegłego roku aktywa banku wyniosły w sumie blisko 350 mld zł.

Tagi: PKO BP