Zwolnienie z podatku od darowizny
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 28 Października 2020

Od wtorku nowe przepisy. Na zwolnienie z podatku załapie się znacznie więcej Polaków

Zwolnienie z podatku od wtorku 27 października obejmie znacznie więcej osób. Dzięki nowelizacji ustawy, więcej osób będzie mogło skorzystać ze zwolnienia od opłaty za darowizny.

Zwolnienie z podatku obejmie więcej osób

Zwolnieni z podatku od darowizn do tej pory były osoby z tak zwanej pierwszej grupie podatkowej, która dotyczyła jedynie najbliższej rodziny. Lista osób zwolnionych została rozszerzona dzięki nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn z dnia 17 września 2020 roku.

Ustawę opublikowano 12 października w Dzienniku Ustaw, weszła więc w życie 14 dni po jej ogłoszeniu, czyli 27 października. Dzięki zmianom, podatkowej grupie zerowej (zwolnionej z podatku) znaleźli się wychowankowie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka, oraz osoby wychowujące się w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, lub regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych.

W tym wypadku nowe prawo uzna za wstępnych osoby tworzące rodzinę zastępczą, prowadzące rodzinny dom dziecka lub pracujące z dziećmi wyżej wymienionych placówkach. Jak podaje gazeta.pl, autorzy projektu uzasadniają przepisy tym, że opiekunowie są traktowani przez swoich wychowanków praktycznie jak rodzice (co też działa w druga stronę).

Kobiety w Kraśniku również mają dość. Tłumnie wyszły na ulice miastaKobiety w Kraśniku również mają dość. Tłumnie wyszły na ulice miastaCzytaj dalej

Podatkowa grupa zerowa. Wtedy jesteśmy zwolnieni z zapłacenia podatku

W podatkowej grupie I znajdują się ci członkowie rodziny:

 • małżonek
 • zstępni (syn, córka, wnuki, prawnuki, jak i w/w przypadki opiekunów)
 • wstępni (matka, ojciec, dziadkowe, jak i w/w przypadki opiekunów)
 • pasierb
 • rodzeństwo
 • ojczym
 • macocha

W powyższych zwolnione od podatku od spadków i darowizn są wszyscy, ale muszą spełnić jeszcze dwa warunki. Jednym z nich jest zgłoszenie otrzymania darowizny w urzędzie skarbowym w ciągu pół roku od jej przekazania. Kolejny warunek to udokumentowanie przekazania pieniędzy, poprzez wykonanie przelewu na rachunek płatniczy obdarowanego. W wypadku braku zgłoszenia darowizny zakłada się, że podatek płaci się tak jak w przypadku grupy pierwszej.

Dlatego warto pamiętać, że jak twierdzi Krajowa Informacja Skarbowa, nie ma możliwości przekazania pieniędzy "do ręki", gdyż nie ma wtedy dowodów na przekazanie pieniędzy. Ponadto z przywilejów dla najbliższej rodziny nie mogą skorzystać osoby żyjące w związku nieformalnym.

Prezes NBP nie chciał się zgodzić na pracę zdalną. Pojawiły się nawet groźby zwolnieńPrezes NBP nie chciał się zgodzić na pracę zdalną. Pojawiły się nawet groźby zwolnieńCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Niestety, Boże Narodzenie będzie wyglądać zupełnie inaczej w tym roku. Minister zdrowia z nieprzyjemnymi informacjami
2. Wypadek rządowego samochodu w Warszawie, w środku był ochraniany polityk. Na miejscu natychmiast zjawiły się służby
3. Segregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztu

Pozostałe grupy podatkowe i wysokość podatku od darowizny

W pierwszej grupie podatkowej są bliscy krewni, tacy jak zięć, synowa, czy teściowie. W tym wypadku, jeśli kwota podatku nie przekroczy 9637 zł, można skorzystać z możliwości zwolnienia z podatku. Trzeba pamiętać, że jeśli darowizn było kilka w ciągu 5 lat, to są one sumowane.

Druga grupa podatkowe obejmuje małżonków rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonków pasierbów, rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa i małżonków rodzeństwa małżonków. Kwota wolna od podatku w tym wypadku wyniesie 7276 zł w ciągu pięciu lat.

Trzecia grupa podatkowa dotyczy tzw. innych nabywców. Mogą więc to być całkowicie obce osoby, czy też wcześniej wspomniana para w związku nieformalnym. W tym wypadku kwota wolna od podatku jest jeszcze niższa, bo wynosi 4902 zł w ciągu 5 lat.

2021 rokiem potężnych podwyżek podatków. Przed nimi się nie uchronisz, poważnie obciążą portfel przeciętnego Kowalskiego2021 rokiem potężnych podwyżek podatków. Przed nimi się nie uchronisz, poważnie obciążą portfel przeciętnego KowalskiegoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. "Apeluję: dbajcie o siebie"
 2. Jak zakażenie COVID-19 wpływa na zdrowie najmłodszych pacjentów? Polski ekspert komentuje
 3. Wpływ pandemii na bankomaty jest ogromny. Wypłaty gotówki rekordowo niskie
 4. Znakomite informacje dla rodziców. Dodatkowe zasiłki opiekuńcze wracają, wiemy na jakich zasadach
 5. Biedronka przygotowuje się na Wszystkich Świętych. Nie tylko kupisz znicze za pół darmo, ale jeszcze ci dopłacą
 6. Marcin Najman ruszył bronić Jasnej Góry. Obrona trwała krócej niż jego walki (WIDEO)
 7. Zaskakujący produkt, który może uchronić Twoje zdrowie. Zdrowszy od czosnku, ogórków kiszonych i zakwasu z buraków razem wziętych

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News