Zwolnienie z podatku od darowizny
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 28 Października 2020

Od wtorku nowe przepisy. Na zwolnienie z podatku załapie się znacznie więcej Polaków

Zwolnienie z podatku od wtorku 27 października obejmie znacznie więcej osób. Dzięki nowelizacji ustawy, więcej osób będzie mogło skorzystać ze zwolnienia od opłaty za darowizny.

Zwolnienie z podatku obejmie więcej osób

Zwolnieni z podatku od darowizn do tej pory były osoby z tak zwanej pierwszej grupie podatkowej, która dotyczyła jedynie najbliższej rodziny. Lista osób zwolnionych została rozszerzona dzięki nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn z dnia 17 września 2020 roku.

Ustawę opublikowano 12 października w Dzienniku Ustaw, weszła więc w życie 14 dni po jej ogłoszeniu, czyli 27 października. Dzięki zmianom, podatkowej grupie zerowej (zwolnionej z podatku) znaleźli się wychowankowie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka, oraz osoby wychowujące się w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, lub regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych.

W tym wypadku nowe prawo uzna za wstępnych osoby tworzące rodzinę zastępczą, prowadzące rodzinny dom dziecka lub pracujące z dziećmi wyżej wymienionych placówkach. Jak podaje gazeta.pl, autorzy projektu uzasadniają przepisy tym, że opiekunowie są traktowani przez swoich wychowanków praktycznie jak rodzice (co też działa w druga stronę).

Podatkowa grupa zerowa. Wtedy jesteśmy zwolnieni z zapłacenia podatku

W podatkowej grupie I znajdują się ci członkowie rodziny:

  • małżonek
  • zstępni (syn, córka, wnuki, prawnuki, jak i w/w przypadki opiekunów)
  • wstępni (matka, ojciec, dziadkowe, jak i w/w przypadki opiekunów)
  • pasierb
  • rodzeństwo
  • ojczym
  • macocha

W powyższych zwolnione od podatku od spadków i darowizn są wszyscy, ale muszą spełnić jeszcze dwa warunki. Jednym z nich jest zgłoszenie otrzymania darowizny w urzędzie skarbowym w ciągu pół roku od jej przekazania. Kolejny warunek to udokumentowanie przekazania pieniędzy, poprzez wykonanie przelewu na rachunek płatniczy obdarowanego. W wypadku braku zgłoszenia darowizny zakłada się, że podatek płaci się tak jak w przypadku grupy pierwszej.

Dlatego warto pamiętać, że jak twierdzi Krajowa Informacja Skarbowa, nie ma możliwości przekazania pieniędzy "do ręki", gdyż nie ma wtedy dowodów na przekazanie pieniędzy. Ponadto z przywilejów dla najbliższej rodziny nie mogą skorzystać osoby żyjące w związku nieformalnym.

1. Niestety, Boże Narodzenie będzie wyglądać zupełnie inaczej w tym roku. Minister zdrowia z nieprzyjemnymi informacjami
2. Wypadek rządowego samochodu w Warszawie, w środku był ochraniany polityk. Na miejscu natychmiast zjawiły się służby
3. Segregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztu

Pozostałe grupy podatkowe i wysokość podatku od darowizny

W pierwszej grupie podatkowej są bliscy krewni, tacy jak zięć, synowa, czy teściowie. W tym wypadku, jeśli kwota podatku nie przekroczy 9637 zł, można skorzystać z możliwości zwolnienia z podatku. Trzeba pamiętać, że jeśli darowizn było kilka w ciągu 5 lat, to są one sumowane.

Druga grupa podatkowe obejmuje małżonków rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonków pasierbów, rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa i małżonków rodzeństwa małżonków. Kwota wolna od podatku w tym wypadku wyniesie 7276 zł w ciągu pięciu lat.

Trzecia grupa podatkowa dotyczy tzw. innych nabywców. Mogą więc to być całkowicie obce osoby, czy też wcześniej wspomniana para w związku nieformalnym. W tym wypadku kwota wolna od podatku jest jeszcze niższa, bo wynosi 4902 zł w ciągu 5 lat.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News