Pieniądze na fundusz dla seniorów
Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki
Autor Konrad Karpiuk - 28 Października 2020

Seniorzy zostaną z niczym. Sejm zadecydował, że dodatkowe pieniądze na pandemię nie będą potrzebne

Rząd planował przeznaczyć pieniądze na specjalny fundusz, dzięki któremu miały być zakupione testy na obecność koronawirusa przeznaczone dla seniorów. Sejm uznał, że to rozwiązanie nie będzie ostatecznie potrzebne.

Pieniądze nie trafią na fundusz dla seniorów

Rząd przeznaczy niemałe pieniądze na działania przeciwdziałające się rozprzestrzenianiu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Ustawa zakładająca choćby specjalne premie dla lekarzy pracujących przy chorych na COVID-19, trafiła do Senatu, który po zatwierdzeniu swoich poprawek, uchwalił go i przekazał z powrotem do Sejmu.

Jedna z poprawek Senatu zakładała utworzenie Funduszu Pomocy, czyli państwowego finansowania zakupu dodatkowych testów na obecność SARS-CoV-2. Testy miałyby być przeznaczone jedynie dla pracowników ochrony zdrowia, pracowników pomocy społecznej, rodziców i opiekunów dzieci do 1. roku życia i seniorów (w tym wypadku osób powyżej 60. roku życia). Rząd uznał, że nie ma potrzeby finansowania dodatkowych testów.

Od wtorku nowe przepisy. Na zwolnienie z podatku załapie się znacznie więcej PolakówOd wtorku nowe przepisy. Na zwolnienie z podatku załapie się znacznie więcej PolakówCzytaj dalej

Nad senackimi poprawkami obradowała sejmowa komisja zdrowia. Jak pisze money.pl, wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski Powoływał się na opinię ekspertów, którzy twierdzili, że testy przesiewowe w przypadku COVID-19 nie mają sensu.

Wiceminister zdrowia twierdzi, że testów wystarczy

Gadomski bronił obecnie funkcjonujących rozwiązań, które jego zdaniem pozwalają na testowanie osób z objawami i tych z podejrzeniem zakażenia. Jednak niektórzy Polacy, którzy przeszli kwarantannę twierdzą, że byli testowani tylko raz, ponadto przed zakończeniem izolacji nie mieli testów. Niektórzy twierdzą nawet, że mimo mieszkania z osobą zarażoną (co potwierdził test), samemu nie byli testowani i wypuszczono ich z kwarantanny po jakimś czasie.

Jak informowało 27 października Ministerstwo Zdrowia, w ciągu doby wykonano ponad 66 tys. testów. Od samego początku pandemii wykonano 4 447 071 testów, co przełożyło się na wykrycie 280 229 przypadków zarażeń. Według portalu World o Meters, w Polsce wykonano się 117,545 testów na milion populacji.

Kobiety w Kraśniku również mają dość. Tłumnie wyszły na ulice miastaKobiety w Kraśniku również mają dość. Tłumnie wyszły na ulice miastaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Niestety, Boże Narodzenie będzie wyglądać zupełnie inaczej w tym roku. Minister zdrowia z nieprzyjemnymi informacjami
2. Krystyna Pawłowicz miała wypadek samochodowy. Informacje napływają z mediów
3. Segregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztu

Warto zaznaczyć, że od początku pandemii zaznacza się, że Polska wykonuje zbyt mało testów. Zgodnie z tym, co mówią eksperci WHO, jeśli w ciągu dwóch tygodni procent testów pozytywnych jest wyższy niż 5 proc., to oznacza, że testów trzeba wykonywać więcej. W Polsce 27 października ok. 24 proc. było pozytywnych.

Jak wskazuje portal Spider's Web, w takim wypadku powinniśmy wykonywać ponad 150 tys. testów, a najlepiej 400 tys. w ciągu doby. Warto przy tym zaznaczyć, że jeszcze w połowie września odsetek pozytywnych testów wynosił ok. 3 proc., co jasno wskazuje na to, że obecnie z testami mamy poważny problem, a rząd kompletnie nie radzi sobie z pandemią.

Z kolei Sławomir Gadomski z Ministerstwa Zdrowia twierdzi, że w przypadku personelu medycznego jest już odpowiednia ścieżka postępowania. Dlatego jego zdaniem nie ma sensu tworzenia nowego funduszu na testy. Biorąc jednak uwagę wytyczne WHO, trudno przyznać mu rację.

Prezes NBP nie chciał się zgodzić na pracę zdalną. Pojawiły się nawet groźby zwolnieńPrezes NBP nie chciał się zgodzić na pracę zdalną. Pojawiły się nawet groźby zwolnieńCzytaj dalej

Zapisy w ustawie covidowej

W "ustawie covidowej" znalazły się także zapisy zakładające dodatkowe pieniądze na wynagrodzenia dla medyków walczących z pandemią oraz zwolnienie ich z odpowiedzialności karnej za błędy. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, dodatek 100 proc. wynagrodzenia otrzyma każdy wykonujący zawód medyczny walczący z COVID-19 w szpitalach II i III poziomu.

Dodatki mają otrzymać także pracownicy SOR, personel medyczny ZRM i diagności pracujący w laboratoriach covidowych. Oprócz tego ustawa zakłada ułatwienie zatrudnienia w Polsce lekarzy specjalistów, którzy zdobyli kwalifikacje zawodowe poza granicami Unii Europejskiej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zdewastowali pomnik AK przed Sejmem. Reakcja była natychmiastowa, jest pilny apel
  2. Nieoficjalne: Polaków może czekać kolejny lockdown. Decyzja w tej sprawie ma zapaść już niebawem
  3. Wpływ pandemii na bankomaty jest ogromny. Wypłaty gotówki rekordowo niskie
  4. Znakomite informacje dla rodziców. Dodatkowe zasiłki opiekuńcze wracają, wiemy na jakich zasadach
  5. Biedronka przygotowuje się na Wszystkich Świętych. Nie tylko kupisz znicze za pół darmo, ale jeszcze ci dopłacą
  6. Siostra Roberta Lewandowskiego przerwała milczenie. Nagle zabrała głos ws. wyroku TK, mocne stanowisko
  7. Przepis na najszybsze ciasto bez pieczenia. Robi się niemal samo, wygląda i smakuje obłędnie
Miliony złotych na seniorów. Rząd zrobi naprawdę dużo, żeby zatrzymać emerytów w domuMiliony złotych na seniorów. Rząd zrobi naprawdę dużo, żeby zatrzymać emerytów w domuCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News