BiznesINFO.pl

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

PiS targają kontrowersje po uchawale w sprawie nepotyzmu. Senator rezygnuje z przewodzenia i zwraca się przeciw

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

W PiS doszło do poważnych roszad. Po niedzielnym kongresie Marek Martynowski zrezygnował z funkcji przewodniczącego grupy senackiej klubu partii. W ten sposób polityk chce zaznaczyć swój przeciw wobec nepotyzmu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego Martynowski zrezygnował ze stanowiska

  • Co na ten temat mówią politycy partii

  • Jaką uchwałę przyjęło PiS w weekend

Zmiany w PiS. Martynowski mówi stanowcze “dość” nepotyzmowi

PiS straciło przewodniczącego grupy senackiej. We wtorek 6 lipca ze stanowiska zrezygnował Marek Martynowski. Polityk przewodził grupie senackiej PiS od 2015 r.

Dlaczego zdecydował się na tak radykalny krok? W rozmowie z Interią Martynowski zdradził, że powodem rezygnacji są zmiany personalne, do których doszło w trakcie weekendowego kongresu PiS. Senator nie zaakceptował wyboru Krzysztofa Sobolewskiego na sekretarza generalnego partii.

- To twarz nepotyzmu w naszej partii - zaznaczył Martynowski. - Odrobina honoru nakazywałaby nieprzyjęcie tej funkcji - ocenił senator. 

TVN24 donosi, że Sobolewski okrył się niesławą tuż po tym, jak wyszło na jaw, że jego żona Sylwia zasiadała w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa: Orlen Paliwa, lotniska Szczecin-Goleniów i Anwilu. Obecnie nie jest członkiem żadnej z nich.

Mimo “głębokiej niezgody” na nepotyzm Martynowski nie zamierza jednak opuszczać klubu PiS. Jednak jego stanowisko nie przypadło do gustu niektórym politykom partii rządzącej.

O komentarz w tej sprawie poproszono marszałek Sejmu Elżbiety Witek tuż przed rozpoczęciem środowego posiedzenia Sejmu. - Moje zdanie jest zupełnie inne - przyznała polityczka, odpierając zarzuty względem Sobolewskiego.

Czy PiS ukróci faworyzowanie członków rodzin?

Nepotyzm stał się głównym tematem debaty publicznej za sprawą uchwały, którą PiS przyjęło w trakcie weekendowego kongresu. W dokumencie znalazł się zapis, zgodnie z którym współmałżonkowie, dzieci i rodzice posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych spółek państwowych. Najbliższa rodzina nie może być także zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa.

- Syndrom "tłustych kotów" to jest nepotyzm, który nie jest szeroki, ale my musimy to zmienić - przekonywał w niedzielę Jarosław Kaczyński, który ponownie został wybrany na prezesa PiS. Jednak okazuje się, że walka z nepotyzmem będzie tylko częściowa.

W uchwale PiS dopuszcza bowiem kilka wyjątków. Zakaz nie dotyczy osób, które zostały zatrudnione w spółkach państwowych z uwagi na kompetencje, doświadczenie i “jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej”.

O tym, jak poważny jest problem nepotyzmu za czasów rządów PiS może świadczyć fakt, że mąż Jadwigi Emilewicz (byłej minister rozwoju, pracy i technologii) pracuje aktualnie w Orlenie. Portal money.pl donosi, że od marca 2020 r. w zarządzie Link4 zasiada żona Zbigniewa Ziobro. Takich przypadków jest z pewnością zdecydowanie więcej.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

PiSspółkipolityka

Podobne artykuły

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]