BiznesINFO.pl

Wikimedia/Piotr Drabik

PiS miało podpisać umowę z Kukizem. Media mówią o nowej koalicji

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Media informują o podpisaniu współpracy programowej między Kukiz’15 a Prawem i Sprawiedliwością. Czy oznacza to, że Paweł Kukiz i jego kompani będą trzecim koalicjantem PiS i zapewnią Zjednoczonej Prawicy bezpieczną większość w Sejmie? 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • PiS podpisał współpracę programową z Kukiz'15

  • Czy to oznacza, że Paweł Kukiz dołączył do Zjednoczonej Prawicy

  • Z kim PiS zawiązał niegdyś nieudaną współpracę programową

PiS ma nowego koalicjanta?

Poniedziałkowe popołudnie przyniosło nieoficjalne doniesienia o podpisaniu umowy o współpracy programowej między PiS a Kukiz’15. O podpisaniu takiej umowy poinformowały m.in. Polska Agencja Prasowa i portal polsatnews.pl.

Portal podaje, że podpisanie umowy jest efektem wielu spotkań między prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim a Pawłem Kukizem. Miało do niego dojść również dzisiaj. 

Szczegóły współpracy programowej póki co nie są znane. Mają one zostać przedstawione podczas briefingu, który ma się odbyć w najbliższych dniach.

Czy współpraca programowa oznacza, że Kukiz’15 będzie trzecim koalicjantem formacji Jarosława Kaczyńskiego?  Według portalu Interia.pl tak się nie stanie. 

Koło poselskie Pawła Kukiza (Kukiz’15-Demokracja Bezpośrednia) ma jedynie wspierać Zjednoczoną Prawicę w kluczowych głosowaniach, m.in. nad projektami dotyczącymi Polskiego Ładu. Co z tego będzie mieć Kukiz? Partia rządząca zgodzi się, by ruszyły prace nad ważnymi dla muzyka projektami jak np. sędziowie pokoju, czy dzień referendalny. 

O tym, by współpracy programowej nie mylić z koalicyjną mówi sam Kukiz w rozmowie z portalem wpolityce.pl. 

Powtórka z rozrywki?

Doświadczenie pokazuje jednak, że współpraca jedynie programowa niespecjalnie sprawdza się w polskich warunkach. Przekonało się o tym PiS 15 lat temu, za czasów swoich pierwszych rządów. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego nie miało wówczas większości w Sejmie, ale nie chciało zawierać koalicji z kontrowersyjnymi partiami za jakie uchodziły Samoobrona i Liga Polskich Rodzin. Zdecydowano wówczas o podpisaniu tzw. Paktu Stabilizacyjnego, który zakładał m.in. współpracę programową. Szybko okazało się, że ów Pakt nie działa i w celu zdobycia większości PiS musiał zaproponować partiom Leppera i Giertycha koalicję i stanowiska w rządzie.

Dziś sytuacja PiS - pod względem sejmowych szabel - prezentuje się o niebo lepiej niż w 2006 roku, ale w obliczu konfliktów z koalicjantami (zwłaszcza z Porozumieniem Jarosława Gowina) może się okazać, że każdy głos będzie cenny i wówczas sama współpraca z Kukizem (jego koło poselskie liczy czterech posłów) nie wystarczy. 

Tagi:

PiS

Podobne artykuły

Polska i Świat

Gadu-Gadu wraca do walki o użytkowników. Polski komunikator zaskoczył szykowaną funkcją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Operatorzy wyłączą sieć 3G na terenie Polski. Wiele telefonów przestanie działać
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Refundacja badań przez NFZ. Oto lista darmowych zabiegów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gliński komentuje wypowiedź Tuska dotyczącą reparacji od Niemiec: ”Tak odpowiada menel”
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]