BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

PiS zaplanował ogromne podwyżki, żeby zarobić na swoje socjalne obietnice

8 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

PiS zaplanował 6 różnych zmian i ogromnych podwyżek, dzięki którym Kaczyński sfinansuj swoją "Piątkę".

PiS ma już dokładnie zaplanowane, jakie zmiany i podwyżki wprowadzi, żeby uchronić budżet państwa przez totalnym drenażem spowodowanym przedwyborczymi obietnicami, jak pisze Wyborcza. Żeby nie zrazić wyborców, procedowane w Sejmie będą dopiero po wyborach, jeśli partia wygra. Skąd rząd będzie miał na 500 plus, 300 plus, Emeryturę Plus itd.? Właśnie stąd.

Pis daje, ale jeszcze więcej zabierze. 6 podwyżek, które mogą nas czekać

1. Dodatkowe oskładkowanie pracowników

Pierwszy cios trafi w tych, którzy pracują na kilku umowach zlecenie. Rząd chce, aby osoba mająca kilka takich umów musiała od każdej z nich płacić składki. Z naszych kieszeni do budżetu państwa wpłynie wtedy 2,54 mld zł.

2. Likwidacja składek ZUS

PiS przymierza się również do zniesienia limitu składek ZUS, czyli zasady 30-krotności. Bez tego limitu, pokrzywdzeni będą ci, którzy lepiej zarabiają. Ich ambicja przełoży się na większe o 5,1 mld zł rocznie wpływy do budżetu. Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że nowelizacja ustawy dotycząca zniesienia górnego limitu składek na ZUS jest niezgodna z konstytucją. 

3. Likwidacja OFE

Ustawa o likwidacji OFE zakłada, że znajdujące się na nich środki o wartości 162 mld zł mogą trafić na konta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Na przejściu funduszy z OFE do IKE rząd zarobi w ciągu dwóch lat 19,5 mld zł, ponieważ pobierze od tego “prowizję” nazwaną opłatą przekształceniową w wysokości 15% wartości aktywów na Twoim rachunku.

4. Test przedsiębiorcy

Rzeczona analiza ma wyłapać przedsiębiorców, którzy opierają swoją działalność na kontraktach biznesowych z jednym kontrahentem. Wprowadzenie tzw. testu przedsiębiorcy, ma ukrócić praktyki nieprawidłowego wykorzystania niższej stawki podatkowej podatku liniowego. Działania te zagrożą ok. 80 tys. firm, ale za to uszczelnią system podatkowy wpływem 1,2 mld zł rocznie. 

5. Pracownicze plany kapitałowe

PPK, czyli pracownicze plany kapitałowe, to dobrowolny i w pełni prywatny system długoterminowego oszczędzania, który ma podnieść bezpieczeństwo finansowe Polaków. Niestety wiąże się z tym zmniejszenie swojej miesięcznej pensji od 2 do 4%. PPK płacić mają pracodawcy i uczestnicy programu. 

6. Zarządzanie aktywami Funduszu Rezerwy Demograficznej

Fundusz Rezerwy Demograficznej (FRD) środki pochodzące z wykupu obligacji Krajowego Funduszu Drogowego będzie mógł inwestować w długoterminowe obligacje skarbowe, aby mieć środki na wypadek gdy zabraknie środków budżetowych na wypłatę emerytur. Rząd chce zająć się zgromadzonymi aktywami, które aktualnie wynoszą około 42 mld zł.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Polska i świat

Obsesja bursztynu. Polacy tłumnie szukają go przy przekopie Mierzei Wiślanej

Czytaj więcej >