BiznesINFO.pl > Finanse > Pierwszy taki wyrok w Polsce. Nie muszą spłacać rat kredytu, oszczędzą 50 tys. zł rocznie
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 05.02.2023 12:48

Pierwszy taki wyrok w Polsce. Nie muszą spłacać rat kredytu, oszczędzą 50 tys. zł rocznie

flaga na balkonie-polska flaga-balkon-flaga-iberion
BiznesInfo

Przełomowy wyrok Warszawskiego sądu. Do czasu zakończenia postępowania zawieszono obowiązek płatności rat kredytu. Przyczyną niejasne zasady związane z WIBOR, podaje „Radio ZET”.

WIBOR czyli „Warsaw Interbank Offered Rate” służy do określenia wysokości oprocentowania pożyczek na krajowym rynku międzybankowym. Banki korzystają z niego przy udzielaniu pożyczek innym instytucjom bankowym.

Warszawski sąd uznał, że kredytobiorca nie musi spłacać rat kredytu zaciągniętego w złotówkach. Zwolnienie z uiszczania opłat obowiązuje do czasu zakończenia procesu.

Niejasne zapisy umowy

Zdaniem sądu, przedmiotowa umowa nie zawierała wyczerpujących informacji związanych z ryzykiem, na jakie narażeni byli kredytobiorcy. Mowa o zapisach dotyczących zmiennego oprocentowania, które ma znaczący wpływ na wysokość rat.

Decyzja o wstrzymaniu spłat rat kredytu zapadła w postępowaniu zabezpieczającym. Jego celem jest udzielenie ochrony na czas toczącego się postępowania stronie, która złożyła wniosek o zabezpieczenie jej roszczenia, w tym przypadku na wniosek kredytobiorców.

Kilka lat bez spłacania rat kredytu

W rozmowie z „Radiem ZET”, Jędrzej Jachira z kancelarii prawnej Sobota Jachira, stwierdził, że taki proces może trwać trzy, a nawet cztery lata. Oszczędności wynikające z decyzji sądu wyniosą rocznie około 50 tys. zł.

Wyrok ten może mieć ogromny wpływ na kształtowanie dalszej linii orzecznictwa w zakresie procesów o spłaty kredytów. W konsekwencji może się to przełożyć na bezpieczniejsze uregulowanie kwestii dotyczących oprocentowania w umowach zawieranych z bankami.