BiznesINFO.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

PGNiG zamieściło specjalny komunikat. Niebezpieczeństwo nie czyha już tylko pod drzwiami

18 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

PGNiG ostrzega przed kolejną kampanią oszustów. Tym razem wyłudzacze wykorzystują wizerunek spółki i zachęcają do inwestycji w internecie. To nie pierwszy raz, kiedy naftowy gigant mierzy się z przestępcami.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak oszuści wykorzystują renomę PGNiG

  • Gdzie można natknąć się na fałszywe oferty

  • Z jakimi atakami walczyła do tej pory spółka

Oszustwo na PGNiG. Tym razem niebezpieczeństwo czyha w Internecie

PGNiG to spółka o ugruntowanej renomie, co nie zawsze niesie za sobą wyłącznie korzyści. Z wizerunku PGNiG postanowili bowiem skorzystać internetowi oszuści.

W oficjalnym komunikacie czytamy, że w sieci pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące działalności spółki. W mediach społecznościowych można znaleźć oferty, które są bezpodstawnie reklamowane wizerunkiem PGNiG.

Spółka ostrzega, że autorzy informacji podszywają pod PGNiG i podmioty z Grupy Kapitałowej PGNiG, aby zachęcić internautów do inwestycji. Oszuści gwarantują możliwość szybkiego zysku, choć nie wiadomo na jakich warunkach.

Dlatego też PGNiG odcina się od tych informacji i deklaruje, że oferty nie zostały przygotowane przez pracowników spółki. Każdy, kto natknie się na tego typu propozycje powinien zachować szczególną ostrożność.

PGNiG nieustannie zmaga się z oszustami

To już kolejny raz, kiedy PGNiG znalazła się na celowniku oszustów. Tuż po wybuchu pandemii klienci spółki zaczęli dostawać podejrzane wiadomości SMS. 

Oszuści podszywali się pod PGNiG i próbowali wyłudzić od klientów pieniądze. Metoda działania była wyjątkowo perfidna. W treści wiadomości przestępcy przekonywali, że na koncie użytkownika pojawił się dług i jeżeli nie zostanie uregulowany, to PGNiG odłączy gaz.

Klienci mieli klikać w bezpośredni link dołączony do wiadomości, aby spłacić zadłużenie. Były to zazwyczaj niewielkie kwoty rzędu 10-12 zł. W ten sposób oszuści zdobywali dostęp do bankowości elektronicznej klientów i bez skrupułów dokonywali kradzieży.

Jednak SMS-y to nie jedyny kanał komunikacji wykorzystywany przez wyłudzaczy. Oszustwo na PGNiG szerzyło się również za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Pandemia, kiedy dużo częściej korzystamy z urządzeń elektronicznych, stwarza ogromne pole manewru dla oszustów, a więc niewykluczone, że ponownie zdecydują się na atak. Dlatego też warto pamiętać, że PGNiG nie posługuje się adresem mailowym “no-reply@epgnig.pl”. Prawidłowa domena to pgnig.pl 

Poza tym spółka nie wysyła wiadomości zatytułowanych “Informacja o zaległości”. Każdy, kto połknie haczyk oszustów musi liczyć się z dotkliwymi skutkami ataku.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >