Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > PGE zapuka do twoich drzwi. Obowiązek obejmie wielu Polaków
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 25.07.2023 10:57

PGE zapuka do twoich drzwi. Obowiązek obejmie wielu Polaków

Mężczyzna pukający do drzwi i liczniki energii
BiznesInfo

„Polska Grupa Energetyczna kupiła 400 tys. liczników zdalnego odczytu, które zamontuje u odbiorców” - poinformowała w poniedziałek, 24 lipca PGE. W ciągu najbliższych kilku miesięcy spółka chce zainstalować je u 15 proc. odbiorców końcowych.

Nowe przepisy

Wymiana urządzeń związana jest z nowelizacją ustawy o prawie energetycznym, która wprowadza inteligentne liczniki zdalnego odczytu. Mają one pomóc zaoszczędzić nawet do 10 proc. energii elektrycznej.

Jeszcze w tym roku wchodzi nowy obowiązek dla wielu osób. Poczta Polska podała ważne terminy

Harmonogram wymiany

Wymiana liczników jest ogromnym przedsięwzięciem, dlatego cały proces podzielono na 4 etapy

Do końca 2023 r. nowe liczniki otrzyma 15 proc. odbiorców, a do 2025 r. zostaną zainstalowane już u 25 proc. odbiorców. 

Do 2027 r. inteligentne liczniki znajdą się u 65 proc. odbiorców, a do końca 2028 r. u 80 proc. odbiorców. Cała procedura ma się zakończyć w 2030 r.

Należy mieć na uwadze, że za wymianę licznika nie poniesiemy żadnych kosztów, bo pokrywają je spółki energetyczne. Ministerstwo Klimatu szacuje, że całkowity koszt wymiany liczników wyniesie około 9 mld zł.

Nie dostałeś paragonu? Skarbówka zachęca, żebyś złożył donos.

Jak działają inteligentne liczniki?

PGE przewiduje, że zmianą, którą najbardziej odczują odbiorcy, będą mniejsze rachunki za prąd - nowe liczniki pozwolą zaoszczędzić nawet do 10 proc. wykorzystanej obecnie energii.

Inteligentne liczniki na bieżąco wysyłają informacje do centrali firm energetycznych o odczycie energii. Co więcej, odbiorca będzie mógł śledzić, jak poszczególne urządzenia domowe wpływają na zużycie energii i tym samym regulować jej zużycie.

Obawy o cyberbezpieczeństwo

Jak podaje muratorplus.pl montaż inteligentych liczników może nieść ze sobą pewne zagrożenia. Krajowa Izba Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji apeluje o wprowadzenie odpowiednich kryteriów cyberbezpieczeństwa

"Gazeta Wyborcza” informuje, że nowe liczniki nie spełniają w tym zakresie żadnych norm, a do tej pory zakupiono liczniki wyprodukowane przez niecertyfikowaną firmę z Azji. Co również niepokojące, liczniki zbierają informacje o tym, kiedy zużywamy najwięcej prądu, czyli kiedy jesteśmy w domu, a kiedy z niego wyjeżdżamy.

Tagi: Energetyka