Rząd ułatwia przedsiębiorcom uzyskanie dostępu do Rejestru Dowodów Osobistych lub PESEL
Wikipedia/Kanclerz99
Autor Radosław Święcki - 12 Maja 2020

Dane olbrzymiej ilości Polaków będą udostępnione firmom prywatnym. Zrobi to rząd

Przedsiębiorcy, którzy przez lata mieli trudności z uzyskaniem dostępu do Rejestru Dowodów Osobistych lub PESEL teraz mają ku temu otwartą drogę. Wszystko przez zmiany, jakie Sejm wprowadził w tarczy antykryzysowej 2.0.

Firmy mogą poznać nasz PESEL?

O ułatwieniach w dostępie do Rejestru Dowodów Osobistych lub PESEL pisze publicysta „Dziennika Gazety Prawnej” Patryk Słowik.

Publicysta przypomina, że dotychczas przedsiębiorcy, którzy chcieli uzyskać dostęp do tych danych musieli wykazać, że posiadają interes prawny. Niestety jak pokazywała praktyka niezwykle rzadko się udawało, gdyż Ministerstwo Cyfryzacji na ogół nie wyrażało zgody na uzyskanie dostępu. Teraz jednak sytuacja ta może się zmienić, a wszystko przez zastąpienie w specustawie, zwanej również tarczą antykryzysową interesu prawnego – interesem faktycznym.

Polacy jednak wyjadą w wakacje na zagraniczne wyjazdy? Wiceminister podał trzy możliwe krajePolacy jednak wyjadą w wakacje na zagraniczne wyjazdy? Wiceminister podał trzy możliwe krajeCzytaj dalej

Skąd ta zmiana? Publicysta przywołuje opinie przedstawicieli rządu, którzy zwracają uwagę, iż w obecnej sytuacji coraz więcej działań podejmujemy bez wychodzenia z domu. Wskazano tu konkretny przykład zaciągania pożyczek, bądź kredytów. Przedsiębiorcy, którzy umożliwiają nam uczynienie tego drogą online – według przedstawicieli rządu – powinni mieć możliwość taniej weryfikacji tożsamości osób, które decydują się na ten krok. Co prawda – jak zauważa DGP – mogą to robić także teraz, ale za pośrednictwem prywatnych baz gospodarczych, co jest rozwiązaniem dosyć kosztownym.

Publicysta dziennika zwraca uwagę, że dostęp do rejestru nie oznacza, że pracownik firmy otrzyma ogromną bazę, którą może przeglądać, czy przetwarzać.

- Chodzi tu o tzw. tryb ograniczonej teletransmisji. Polega na tym, że to przedsiębiorca musi wskazać czyjeś dane osobowe, a następnie otrzymuje informację, czy przekazane dane są zgodne z rzeczywistością, czy nieprawdziwe – pisze Słowik.

W praktyce pożyczkodawca otrzyma od zainteresowanego ofertą klienta skan dokumentu, następnie poda uzyskane dane operatorowi rejestru, a ten odpowiada tylko, czy dane są prawdziwe.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Zwycięstwo Dudy już nie takie pewne? Wyrasta mu poważny przeciwnik, są wyniki sondażu

RPO: uprawnienie może być nadużywane

Co ciekawe, firmy pożyczkowe twierdzą, że wprowadzone ułatwienie nie jest im potrzebne.

– Ze względu na czas oczekiwania na decyzję, która może być odmowna, rejestr nie jest użyteczny w profesjonalnej działalności kredytowej lub pożyczkowej, która wymaga szybkiego i elektronicznego dostępu do informacji – komentuje dla „DGP” Jarosław Ryba, prezes Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych.

Wątpliwości w sprawie ustawy ma Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który pod koniec kwietnia przekazał szefowi MSWiA Mariuszowi Kamińskiemu swoje stanowisko, w którym stwierdza, że „zastąpienie w ustawie o dowodach osobistych przesłanki interesu prawnego niejasną i zupełnie dowolną przesłanką interesu faktycznego jest zbyt daleko posuniętą swobodą w udzielaniu podmiotom (jakimkolwiek), które taki interes faktyczny wykażą, dostępu – w sytuacji ograniczonej teletransmisji danych – do danych osobowych obywateli”. W ocenie RPO stwarza to ryzyko nadużywania tego uprawnienia.

Następny krok w powrocie do normalności. Dziś zostaną otwarte kolejne miejsca, wielu będzie zachwyconychNastępny krok w powrocie do normalności. Dziś zostaną otwarte kolejne miejsca, wielu będzie zachwyconychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Otworzyli paczkę chipsów. Znaleziska w środku się nie spodziewali
  2. Smutne słowa Anny Dereszowskiej. Wraz z córka cierpi na tę samą nieuleczalną chorobę
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Rzecznik rządu o trzecim etapie znoszenia obostrzeń. Podał termin, wielu się ucieszy
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News