Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Paragon odchodzi do lamusa. Resort już szykuje nowy dowód zakupu
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 17.03.2021 01:00

Paragon odchodzi do lamusa. Resort już szykuje nowy dowód zakupu

paragon fiskalny zmiana e-paragon
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie ustawy regulują zmianę w kwestii paragonów

  • Od kiedy zmiany mają wejść w życie

  • Jakie wątpliwości ze sobą niosą

Paragon otrzymywany w sklepie po sfinalizowanym zakupie już niebawem ma być ewenementem. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie zakupy bez paragonu w dłoni, ale jeszcze w tym roku wszystko ma tak właśnie wyglądać. Dlaczego?

Sprawą drukowanych dowodów zakupu na początku roku zajął się rząd. Mowa o dwóch projektach, które regulują materię w tej sprawie. To projekt rozporządzenia ministra rozwoju, pracy i technologii w sprawie wymagań technicznych i warunków dla kas rejestrujących oraz projekt rozporządzenia ministra rozwoju, pracy i technologii w sprawie kryteriów, warunków technicznych i wymagań, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii.

Oba trafiły na przełomie stycznia i lutego do konsultacji społecznych. W myśl zakładanych zmian sprzedawcy będą zwolnieni z obowiązku wydawania drukowanego paragonu klientowi po zakupie. Nowe prawo ma zacząć obowiązywać od 1 maja, donosi portal prawo.pl.

Paragon już nie do ręki, ale na komórkę lub komputer

Zgodnie z planowaną zmianą papierowy dowód zakupu, czyli popularny paragon drukowany na kasie fiskalnej, zastąpić ma jego wersja elektroniczna, czyli e-paragon. Ten do klienta trafić ma za pośrednictwem jego telefonu bądź skrzynki e-mail.

Jednak paragony papierowe nie mają całkowicie zniknąć z krajobrazu polskich sklepów. E-paragon będzie wystawiany klientowi tylko za jego wyraźną zgodą. Jeśli klient na taki warunek przystanie, to także jego decyzją będzie to, w jaki sposób go otrzyma - czy na maila, czy też na telefon.

Nowe paragony będą wystawiane także w wypadku, gdy transakcja nie przebiegnie pomyślnie. Wówczas to kasa fiskalna wystawi paragon elektroniczny przerwany linią z wyraźnym napisem "TRANSAKCJA ANULOWANA".

Co ciekawe, klienci, którzy zdecydują się na obie wersje paragonu, będą mieli prawo do uzyskania go w formie drukowanej, jak i elektronicznej, podaje portal pit.pl. Jednak klient będzie musiał zaznaczyć to jeszcze przed wydrukowaniem potwierdzenia zakupu.

Zmiany dotyczące paragonu wymagają jednak także modyfikacji prawa dotyczącego kas fiskalnych. Te bowiem zgodnie z rozporządzeniem z 2018 roku nie mają możliwości nie drukować paragonów fiskalnych. Potrzebne są więc nowe przepisy wykonawcze nie tylko w obszarze samego paragonu, ale także w kwestii przebiegu procesu zakupowego.

Paragon elektroniczny a zagrożenia

Paragon elektroniczny to niewątpliwie nie tylko ciekawa zmiana na zakupach, ale także spore wątpliwości. Aby bowiem uzyskać paragon w formie elektronicznej, konieczne będzie podanie adresu e-mail lub numeru telefonu. Te dane osobowe podawać będzie trzeba za każdym razem podczas zakupów - a przynajmniej na razie tak wygląda to w projektach. 

Wątpliwości budzi kwestia naruszenia ustawy o RODO. Jak podaje pit.pl, projekty wprowadzające paragon w formie elektronicznej nie precyzują bowiem jak uzyskać formalną zgodę od klienta na pozyskanie i użycie jego danych osobowych. Nie ma tam także mowy o tym, jak takie dane bezpiecznie przechowywać. Swój adres e-mail czy numer telefonu zostawialibyśmy przecież w sklepie podczas każdego zakupu.

Paragon elektroniczny nie tak szybko

Niewątpliwie sprawa e-paragonów będzie procedowana dalej. Mało jednak prawdopodobne, by zapowiadane wejście w życie zmian od 1 maja 2021 roku miało miejsce. Kasy online, których używają obecnie sprzedawcy, nie są wyposażone w funkcjonalność pozwalającą na wystawienie e-paragonu. O przesłaniu go klientowi na telefon lub e-mail nie wspominając.

undefined