Papierosy mentolowe do wycofania
pxhere.com
Autor Przemysław Terlecki - 26 Listopada 2019

Papierosy mentolowe z zakazem sprzedaży. Jest już data wycofania ich z obiegu

Papierosy mentolowe już niebawem zostaną usunięte z rynku. Zgodnie z decyzją władz Unii Europejskiej jeszcze z 2014 roku, popularne "fajki" znikną z rynku. Znamy już dokładną datę końca ich sprzedaży.

Papierosy mentolowe przeżywają swoje ostatnie miesiące na rynkach krajów Unii Europejskiej. To wynik dyrektywy unijnej z 2014 roku, która założyła wprowadzenie wielu zmian w życiu codziennym palaczy. Między innym to właśnie jej "zawdzięczamy" pojawienie się drastycznych obrazków z opakowań papierosów, które trafiły tam w 2017 roku.

W końcu jednak zgodnie z założeniami dyrektywy z obiegu znikną papierosy mentolowe. Przypomnijmy, że jeszcze kilka lat temu można było kupić papierosy o smakach owoców, które jednak również nie przeżyły starcia z unijnym prawem mającym na celu poprawę jakości zdrowia obywateli UE oraz zmniejszenie liczby palaczy.

Dlaczego jednak UE zdecydowała się wycofać papierosy mentolowe? Jak tłumaczy Gazeta Pomorska "charakterystyczny aromat dodawany do wyrobów tytoniowych maskuje nieprzyjemny dla wielu osób zapach dymu tytoniowego". To w efekcie prowadzi do wzrostu liczby nałogowych palaczy i utrudnia rzucenie palenia.

Papierosy mentolowe z zakazem. 2020 rok będzie ostatnim

Dyrektywa unijna zakłada wycofanie popularnych "fajek" mentolowych z rynku już w maju 2020 roku. Miałoby to dokładnie nastąpić 20. dnia tego miesiąca. Będzie to pierwszy dzień bez możliwości zakazu kupna tych papierosów i nic nie wskazuje, by można było uratować produkt, których wielkość sprzedaży w całej UE wynosi około 3%.

Gazeta Pomorska wskazuje, że Polska szczególnie odczuje wycofanie ich ze sprzedaży. Nad Wisłą papierosy mentolowe są nad wyraz popularne, ale również masowo produkowane, gdyż Polska należy do jednego z największych producentów tytoniu w Europie. Dlatego też Polska zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej niektóre z przepisów dyrektywy. Głos sprzeciwu został jednak w 2016 roku odrzucony.

20 maja 2020 rok jest więc wpisany w kalendarz unijny, jako pierwszy dzien bez papierosów mentolowych. Największe problemy będą mieli oczywiście uzależnieni palacze, którzy swój nałóg "pielęgnują" właśnie za pomocą papierosów mentolowych. Ci mogą zrobić większe zapasy papierosów przed ich wycofaniem, przerzucić się na zwykłe papierosy albo - na co przede wszystkim liczy Unia Europejska - rzucić palenie.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News