Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ostrzeżenie dla klientów PKO BP. Trzeba bardzo uważać
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 13.12.2023 21:24

Ostrzeżenie dla klientów PKO BP. Trzeba bardzo uważać

PKO BP
Wikimedia.org/Henryk Borawski Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

PKO BP jest wykorzystywane przez oszustów. Klienci banku otrzymują niebezpieczne wiadomości SMS z treścią, która może doprowadzić do utraty wielkich pieniędzy. Nietypowe oszustwo wykorzystuje komunikat dotyczący “konta punktowego”.

PKO BP wykorzystane przez oszustów

Pieniądze klientów banku PKO BP znalazły się w niebezpieczeństwie. Do kolejnych osób trafia wiadomość SMS, która miała zostać wysłana przez bank. Prawda jest jednak inna. Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) punktuje, na co trzeba zwrócić uwagę.

Oszuści przygotowali perfekcyjną fałszywą wiadomość od PKO BP oraz specjalną stronę internetową. Jest jednak szczegół ujawniający, iż to nie bank a oszuści stoją za komunikatem oraz specjalną witryną.

Nie będzie już trzynastej i czternastej emerytury? Nowy rząd ma inny pomysł

Klienci PKO BP otrzymują niebezpieczne wiadomości SMS

PKO BP wykorzystywane jest przez oszustów i część klientów banku może nie zdawać sobie sprawy z tego, iż nie odpowiadają na komunikat wysłany przez złodziei. - Cyberprzestępcy przesyłają fałszywe wiadomości SMS, w których podszywają się pod PKO BP. W treści wiadomości informują użytkowników o znajdujących się na koncie punktach i konieczności ich wymiany. - czytamy w specjalnym poście CSIRT KNF.

ZOBACZ: Nowy rząd "rozda" Polakom ogromną sumę pieniędzy. W grę wchodzą miliardy złotych

Jak brzmi treść SMS-a od fałszywego PKO BP? - Serwis Punktowy PKO przypomina, ze na Twoim aktualnym koncie punktowym (3022 punkty) prosimy o natychmiastowa wymiane punktow - czytamy w wiadomości. Uwagę zwraca nie tylko podejrzany link, ale również dziwna składnia i brak polskich znaków. Specjaliści alarmują, iż uwagę powinien zwrócić jeden szczegół.

Zwróć uwagę na te szczegóły

Oszuści podszywają się pod PKO BP i chociaż korzystają z nazwy i logo banku, to już nie link z wiadomości SMS nie przesyła do strony internetowej. Uwagę powinien zwrócić adres widoczny na górze strony. Cel cyberprzestępców jest prosty.

ZOBACZ: Zakaz handlu w Wigilię. Nie wszystkie sklepy będą zamknięte

- Link, który znajduje się w wiadomości SMS prowadzi na niebezpieczną stronę, gdzie cyberprzestępcy wyłudzają dane osobowe oraz informacje o kartach płatniczych. Bądźcie ostrożni i weryfikujcie adres strony, na której się znajdujecie! - wyjaśnia i apeluje CSIRT KNF.

pko-bp-oszustwo.jpg
Klienci PKO BP na celowniku oszustwo, otrzymują niebezpieczne wiadomości SMS. Fot.: X.pl/@CSIRT_KNF