BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Opracowano harmonogram montażu nowych liczników prądu
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:29

Opracowano harmonogram montażu nowych liczników prądu

osiedle-bloki-blok-wielka-płyta-biznesinfo
Pixabay/autokaremcom

Licznik prądu przejdzie rewolucję na miarę XXI wieku. Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, do której przymierza się rząd. Autorzy projektu zaprezentowali harmonogram instalowania inteligentnych liczników, które pozwolą na zdalny odczyt danych. To nie jedyne zmiany, jakie mają zostać wdrożone.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie będą zmiany systemowe dotyczące rynku energii

  • Kiedy inteligentny licznik prądu będzie obecny w większości gospodarstw domowych

  • Jak zmienią się reguły rozliczania usług przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej

Licznik prądu do zmiany. Czeka nas rewolucja

Licznik prądu służy do wyznaczania opłat za zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych. Błędny odczyt danych może radykalnie zawyżyć bądź zaniżyć stawkę należności. Już niebawem ten problem ma zostać rozwiązany.

Zmiany w obrębie liczników prądu wymuszają jednak poważne modyfikacje systemowe dla całego rynku energii. Propozycja nowych przepisów ustawy Prawo energetyczne jest obecnie przedmiotem debaty w Sejmie. Po ponownym, drugim czytaniu projektu kluby PiS i KO zgłosiły poprawki. Politycy zgłosili swoje wątpliwości w sprawie kwestii ochrony danych osobowych odbiorców energii w związku z wprowadzeniem CSIRE, a także inteligentnych liczników prądu.

Jakie są założenia projektu? Dokument przewiduje utworzenie centralnego systemu informacji rynku energii. Ten rejestr (OIRE) ma nadzorować operator systemu przesyłowego energii elektrycznej, czyli PSE. Nowa ustawa ma wskazywać, jakie dane będą mogły być gromadzone i udostępniane.

Inteligentny licznik prądu w większości domów już za 7 lat

Autorzy nowelizacji zaprezentowali także harmonogram, zgodnie z którym operator systemu dystrybucyjnego (OSD) ma instalować licznik prądu umożliwiający zdalny odczyt danych. Będzie to tzw. inteligentny licznik prądu.

Dokument wskazuje, że do 2023 r. nowy, bardziej zaawansowany sprzęt ma posiadać co najmniej 15 proc. odbiorców danego OSD. W 2025 r. inteligentny licznik prądu ma być zainstalowany w 35 proc. gospodarstw domowych. Zgodnie z planem w 2027 r. odsetek domów z tego typu sprzętem ma wynosić już co najmniej 65 proc. Do 2028 r. licznik prądu do zdalnego odczytu ma być zamontowany u przynajmniej 80 proc. odbiorców.

Jak działa inteligentny licznik prądu? Portal bankier.pl podaje, że dane o energii pobranej z sieci i oddanej do niej z powrotem będą sumowane w odstępach 15 min. Poza tym licznik prądu ma rejestrować informacje m.in. o mocy i parametrach jakościowych.

Zmiany w rozliczeniach za przesył i dystrybucję energii

Projekt ustawy przewiduje także wprowadzenie zasady salda w rozliczeniach za usługę przesyłania i dostarczania energii elektrycznej dla magazynu. Podstawą do obliczenia stawki ma być różnica między ilością energii elektrycznej pobranej przez magazyn a ilością energii, która została z powrotem wprowadzona do sieci.

Inicjatorzy zmian argumentują, że energia elektryczna przekazana z magazynu do sieci będzie zużyta przez odbiorcę końcowego. To właśnie on zostanie zobligowany do uregulowania opłaty sieciowej za tę ilość energii elektrycznej. Tym samym nowelizacja eliminuje podwójne ściąganie opłat przesyłowych i dystrybucyjnych.

Autorzy nowelizacji pochylili się także nad pozyskiwaniem energii, którą zużywają środki transportu. Nowelizacja zakłada wdrożenie podstawy do odzyskiwania energii wprowadzanej do sieci trakcyjnej w chwili hamowania tramwajów lub pociągów. Podstawą rozliczenia ma być różnica ilości energii pobranej i zwróconej przez konkretnego odbiorcę.

Projekt ustawy to także pierwsze podejście do implementacji unijnych przepisów w sprawie transgranicznych zdolności przesyłowych. Zmieni się m.in. definicja uczestnika rynku energii. Nowe Prawo energetyczne wskazuje, że będzie nim każdy obiorca, nawet ten, który nie posiada osobowości prawnej.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Polecane