BiznesINFO.pl
Opłaty za śmieci w Warszawie na nowych zasadach

PAWEL DABROWSKI/AGENCJA SE/East News

Opłaty za śmieci w Warszawie mocno do góry. Wyniki nawet trzycyfrowe

1 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Opłaty za śmieci mieszkańców Warszawy zanotują sporą podwyżkę. Do tej pory stawka była ustalana od lokalu. Od dzisiaj wysokość należności zależy od zużycia wody. Niektóre gospodarstwa domowe będą musiały płacić czterokrotnie więcej niż dotychczas.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co przeszkodziło w podwyższeniu stawek w terminie wcześniejszym

  • Jak Warszawa przelicza opłaty za śmieci od 1 kwietnia 2021 r.

  • O ile wzrosną stawki

Wyższe opłaty za śmieci na prima aprilis

Opłaty za śmieci powiązane ze zużyciem wody obowiązują już w kilku polskich miastach. Od 2013 r. ten mechanizm obejmuje mieszkańców Szczecina. W ubiegłym roku na zmianę zasad zdecydowały się podwarszawskie Marki, Zgierz i Krynica. Już dzisiaj, 1 kwietnia 2021 r., dołącza do nich stolica.

Początkowo nowy sposób przeliczania opłaty za śmieci miał obowiązywać w Warszawie od 1 grudnia ubiegłego roku. Gazeta Wyborcza przypomina, że zmiany zatrzymały zastrzeżenia do uchwał, które zgłosiła Regionalna Izba Obrachunkowa. Instytucja podważała dowolność w kwestii dokumentów, na podstawie których miało być wyliczane średnie miesięczne zużycie wody. Przygotowano więc nową wersję regulacji z uszczegółowieniem.

Przesunięcie początku „warszawskiej rewolucji śmieciowej” zaproponował radny Koalicji Obywatelskiej Mariusz Frankowski. Jako argument podawał apele wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Zarządcy uznali, że cztery miesiące to wystarczająco długi okres, aby zorganizować konsultacje i akcję informacyjną. Choć z pewnością nadal za krótki, aby była powszechna, społeczna zgoda na tak duże podwyżki.

Opłaty za śmieci rzędu nawet kilkuset złotych

Do tej pory mieszkańcy stolicy płacili 65 zł za mieszkania i 94 za domy jednorodzinne. Podwyżkę najbardziej odczują duże rodziny, które mogą zapłacić nawet cztery razy więcej. Wyższe stawki dadzą się także we znaki rodzinom z małymi dziećmi, które często wykonują pranie.

Nowe opłaty za śmieci dla mieszkańców domów jednorodzinnych i wielolokalowych, wyposażonych w wodomierze, będą obliczane według stawki 12,73 zł za 1 metr sześcienny wody. W przypadku, gdy nieruchomość nie posiada wodomierza lub nie korzysta z sieci wodociągowej, ponieważ dysponuje własnym ujęciem wody opłaty za śmieci będą przeliczane zgodnie z wzorem: liczba mieszkańców razy 4 m sześcienne wody razy 12,73 zł.

Na oficjalnej stronie Miasta Stołecznego Warszawy czytamy, że stawki będą wyliczane na podstawie średniego wykorzystania wody z kolejnych 6 miesięcy wybranych z ostatnich 12. W opłatach nie uwzględnia się wody zużytej bezpowrotnie np. wykorzystywanej do podlewania ogródka.

Portal haloursynow.pl postanowił sprawdzić, o ile wzrosną rachunki i Warszawiaków. Po zmianach czteroosobowa rodzina mieszkająca w bloku spółdzielni „Ursynów” musi płacić 162 zł. Niewiele mniej na rachunku zobaczy trzyosobowa rodzina - 140 zł.

O ile wzrosną opłaty za śmieci w przypadku domów? Pięcioosobowa rodzina, która przekazywała dotychczas 94 zł w skali miesiąca, od kwietnia zmierzy się z podwyżką do 250 zł. W ciągu roku płaciła 1128 zł, zapłaci - aż 3 tys. zł.

Narzędzie do walki z nieuczciwymi lokatorami. Nowej opłaty za śmieci nie można uniknąć

Poprzez uzależnianie stawek od zużycia wody władze samorządowe starają się walczyć z nieuczciwymi mieszkańcami, którzy uchylają się od płacenia za odpady. Dla przykładu w Markach mieszka między 40 a 45 tys., a do rejestru śmieciowego wpisanych jest 35 tys. obywateli. Z punktu widzenia uczciwych obywateli nowy mechanizm jest zatem bardziej sprawiedliwy.

- Na tym systemie skorzystają osoby mieszkające samotnie oraz te, które rozsądnie korzystają z tzw. kranówki - przyznał wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Mądre zużywanie wody może bowiem uchronić niektórych mieszkańców przed radykalnymi podwyżkami. Business Insider Polska podaje, że rok po wdrożeniu systemu opłat uzależnionych od wody w Szczecinie jej zużycie spadło o 16,5 proc., a po sześciu latach - o 38 proc. Czy Warszawa również odniesie tak spektakularny sukces?

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >