Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Okres wypowiedzenia – czym jest, komu przysługuje i ile trwa?
Anna Przedpełska
Anna Przedpełska 22.03.2022 08:40

Okres wypowiedzenia – czym jest, komu przysługuje i ile trwa?

Okres wypowiedzenia – czym jest, komu przysługuje i ile trwa?
pixabay.com

Czym jest okres wypowiedzenia?

Najprościej mówiąc, jest to czas, w którym pracownik składający lub otrzymujący wypowiedzenie jest zobowiązany do dalszej pracy u swojego pracodawcy. W trakcie okresu wypowiedzenia pracownik otrzymuje pełne wynagrodzenie.

Okres wypowiedzenia chroni zarówno pracodawcę, jak i pracownika przed nagłymi zmianami. Zwalniany pracownik jest chroniony przed nagłą utratą pracy i płacy. Z kolei pracodawca ma pewność, że nie zostanie z dnia na dzień bez rąk do pracy.

PAMIĘTAJ! Okres wypowiedzenia obowiązuje jedynie w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę. Nie ma tu znaczenia, kto wypowiada umowę – pracownik czy pracodawca.

Okres wypowiedzenia nie obowiązuje w przypadku rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, np. kiedy pracodawca zrywa umowę z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków przez pracownika.

Okres wypowiedzenia może trwać od trzech dni do trzech miesięcy. Jego długość zależy od rodzaju umowy o pracę i czasu zatrudnienia u pracodawcy.

Czy można szybciej? 

Jeżeli jednak chcemy zakończyć pracę szybciej, a pracodawca zgodzi się skrócić okres wypowiedzenia – nie ma problemu. Kodeks pracy przewiduje, że pracownik i pracodawca – po złożeniu przez którąś ze stron wypowiedzenia – mogą ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy.

Jeśli jednak pracodawca nie pójdzie nam na rękę, musimy pracować do końca okresu wypowiedzenia przewidzianego w Kodeksie.

PAMIĘTAJ! Dopiero z upływem okresu wypowiedzenia następuje faktyczne rozwiązanie umowy o pracę.

Ile trwa okres wypowiedzenia umowy?

Umowa o pracę na czas określony lub nieokreślny

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony lub nieokreślny wynosi:

- 2 tygodnie, jeżeli byłeś zatrudniony krócej niż 6 miesięcy

- 1 miesiąc, jeżeli byłeś zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

- 3 miesiące, jeżeli byłeś zatrudniony co najmniej 3 lata.

Próbna umowa o pracę

Jeśli zawarłeś umowę o pracę na czas próbny, to okres wypowiedzenia wyniesie:

- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,

- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,

- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Trzy miesiące trzem miesiącom nierówne, czyli jak liczyć okres wypowiedzenia?

Warto pamiętać, że zgodnie z Kodeksem pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę trwający tydzień, miesiąc (albo ich wielokrotność) kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.   

Oznacza to, że jeżeli składamy wypowiedzenie w środku tygodnia, to i tak okres wypowiedzenia zaczyna biec od najbliższej niedzieli (w przepadku kiedy wynosi on tydzień lub 2 tygodnie).

Jeżeli zaś obowiązuje nas miesięczny lub 3-miesięczny okres wypowiedzenia, to zaczyna on biec dopiero pierwszego dnia miesiąca po złożeniu przez nas wypowiedzenia.

Może się więc zdarzyć, że złożymy lub otrzymamy wypowiedzenie np. 2 września, a okres 3-miesięcznego wypowiedzenia zakończy się dopiero ostatniego grudnia. Tak więc nie ma znaczenia, czy np. złożymy wymówienie 2 stycznia, czy 31 stycznia - i tak okres wypowiedzenia zacznie biec 1 lutego.

Do okresu wypowiedzenia liczymy tylko pełne miesiące. Co ciekawe, nie ma tu znaczenia, ile dni trwa dany miesiąc: 28 (29), 30 czy 31.

Z kolei 3-dniowy okres wypowiedzenia zaczyna biec pierwszego roboczego dnia następującego po złożenia wypowiedzenia.

Tagi: