Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ogromne pieniądze na dziecko. Koreańska firma walczy o dzietność
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 11.02.2024 14:16

Ogromne pieniądze na dziecko. Koreańska firma walczy o dzietność

Pieniądze
Pixabay/gosiak1980

Jedna z firm z Korei Południowej postanowiła walczyć o zwiększenie dzietności w kraju i uniknięcie katastrofalnej sytuacji demograficznej. Przygotowała bardzo nietypową ofertę - za urodzenie każdego dziecka będzie przyznawała 75 tys. dolarów, co w przeliczeniu oznacza ok. 300 tys. złotych.

Bonusy za dzieci

O nietypowej polityce prorodzinnej jednej z południowokoreańskich firm pisze serwis biznes.interia.pl. Firma budowlana Booyoung Group z Seulu proponuje swoim pracownikom, że za każde dziecko które urodzą, otrzymają 75 tys. dol. (ok. 300 tys. zł).

Co najciekawsze, pieniądze mają być przyznawane rodzicom obu płci, nie tylko kobietom. Firmowy program wsparcia rodzin ma kosztować “miliony dolarów”, ale firma i tak jest gotowa go zrealizować.

Waloryzacja w 2024. Wiadomo, ile wyniesie w tym roku

Walczą o urodzenia

Takie podejście może być nieco dziwne - dla porównania, w ramach programu 800 plus przez 18 lat życia dziecka można dostać w sumie ok. 170 tys. zł, czyli znacznie mniej niż oferują Koreańczycy. Zdziwienie jednak znika, gdy pozna się przyczynę tak drastycznych działań.

Chodzi bowiem o sytuację demograficzną, która w przypadku Korei Płd. jest bliska katastrofy. Tamtejszy współczynnik dzietności w 2022 roku wyniósł 0,78, zaś w przyszłym roku według prognoz ma wynieść 0,65. Jest to nie tylko najniższy współczynnik w Azji, ale również na całym świecie w ogóle.

Astronomiczne kwoty

Pomysł przedsiębiorstwa nie kończy się jednak na sumie 75 tys. dol. za każde dziecko.  Dodatkowo, specjalną ofertę przygotowano także dla tych rodzin pracowników, w których jest trójka dzieci - otrzymają oni 225 tys. dol. (ok. 902 tys. zł) bądź mieszkanie do wynajęcia do wyboru.

Według prezesa Booyoung Group, Lee Joong-keuna, wsparcie ma “pomóc złagodzić obciążenie finansowe”, które powoduje wychowanie dzieci. Do tego liczy także na docenienie działań firmy zarówno przez pracowników, jak i społeczeństwo.

źródło: biznes.interia.pl

ZOBACZ TAKŻE: Zasiłek dla bezrobotnych i dodatek aktywizacyjny pójdą w górę. Wiemy o ile