Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ogromne kary dla kierowców. Zacznie się już 1 stycznia
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 10.12.2023 20:40

Ogromne kary dla kierowców. Zacznie się już 1 stycznia

Samochód
Iberion

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. Za jego niewykupienie możemy zapłacić sporą karę pieniężną, a jej kwota jeszcze wzrośnie od 1 stycznia 2024 roku. Powodem jest wzrost minimalnego wynagrodzenia w Polsce.

Ubezpieczenie OC to obowiązek każdego kierowcy

OC to ubezpieczenie, które ma obowiązek wykupić każdy kierowca. Składki należy płacić w każdym przypadku, nawet jeśli nasze auto stoi nieużywane w garażu. OC odpowiada przede wszystkim za rekompensatę szkód, które powstały w wyniku kolizji lub wypadku. Do sprawdzania, czy płacimy to ubezpieczenie, są uprawnione służby takie jak policja, Straż Graniczna, Inspekcja Ruchu Drogowego, Inspekcja Ochrony Środowiska oraz inne ograny posiadające uprawnienia do kontroli pojazdów.  

Dwie emerytury w grudniu. Seniorzy mają powody do radości

Ogromne kary za brak OC

Kierowcę, który nie posiada ważnego ubezpieczenia OC czekają konsekwencje w postaci wysokiej kary finansowej. Jej wysokość zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia, liczba dni bez OC oraz typ pojazdu, który posiadamy.

W przypadku samochodów osobowych, kara to dwukrotność płacy minimalnej. Kierowcy pojazdów ciężarowych, ciągników i autobusów zapłacą trzykrotność minimalnej stawki za pracę, a posiadacze pozostałych pojazdów zostaną objęci karą w wysokości jednej trzeciej najniższego wynagrodzenia.

Od nowego roku kary za brak OC będą jeszcze wyższe

Od 1 stycznia 2024 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie, więc także i kary za brak Ubezpieczenia OC będą większe. Dla aut osobowych za brak OC do 3 dni będzie to 1700 złotych, od 4 do 14 dni - 4242 zł, a powyżej 14 dni - 8484 zł.

W przypadku aut ciężarowych zapłacimy za brak OC do 3 dni 2550 zł, od 4 do 14 dni - 6370 zł i powyżej 14 dni kwota kary wyniesie 12726 zł. Posiadacze pozostałych pojazdów zapłacą 280 złotych do 3 dni, 700 zł - od 4 do 14 dni oraz 1400 zł - powyżej 14 dni.