Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Miliony Polaków lada dzień dostaną "karpiowe". Znamy szczegóły
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 10.12.2023 17:50

Miliony Polaków lada dzień dostaną "karpiowe". Znamy szczegóły

Pieniądze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Premie są popularnym sposobem nagradzania osiągnięć pracowników. Dla wielu osób, szczególnie przed świętami, to także spora pomoc w załataniu domowego budżetu. Czym jest tzw. karpiowe i ile będzie wynosić w tym roku?

Karpiowe 2023. Premie dla pracowników

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Wielu pracodawców decyduje się w tym czasie na wypłacanie specjalnych premii dla swoich pracowników. Jeżeli zostaną wypłacone ze środków z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i ich wysokość nie będzie przekraczała 2000 złotych, to nie będą opodatkowane. Wypłacenie w tym celu środków obrotowych przedsiębiorstwa sprawi, że premia będzie wliczona do postawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Kontrole abonamentu RTV. Jest stanowisko Poczty Polskiej

Co to jest karpiowe?

Karpiowe to określenie, którym często określa się premie świąteczne. Instytut Badawczy Randstad współpracując z GfK przeprowadził sondaż, z którego wynika, że aż 51 proc. pracodawców w tym roku planuje wypłacić karpiowe swoim pracownikom. To o 6 proc. więcej niż w poprzednim roku. Warto dodać, że 32 proc. pracodawców planuje także obdarowanie zatrudnionych i ich rodzin świątecznymi upominkami. 

Ile wyniesie karpiowe w tym roku?

To, ile będzie wynosiło karpiowe, zależy między innymi od tego, ile pracodawcy przeznaczą na świąteczne premie. Badanie wykazało, że 30 proc. firm przewiduje powyżej 500 złotych na jednego pracownika, 29 proc. ankietowanych wręczy zatrudnionym od 300 do 500 złotych, a 2 proc. planuje wydać zaledwie 50 złotych na osobę. Na wysokość karpiowego będzie miało wpływ także zajmowane stanowisko, dział, w którym pracujemy oraz staż pracy.