BiznesINFO.pl
Photo by Gustavo Fring from Pexels

Photo by Gustavo Fring from Pexels

Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu. Projekt nareszcie przyjęty przez rząd

11 Października 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy dotyczącej Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że niezależnie, od tego kiedy zostanie uchwalona, wszystkie sytuacje związane z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi będą rekompensowane.

Pół roku trwały prace w resorcie zdrowia, nad projektem ustawy dotyczącym odszkodowań dla osób, u których wystąpiły niepożądane skutki poszczepienne. Nie została podana konkretna data, kiedy nowe prawo zostanie uchwalone.

Miliony polaków bez dostępu do telewizji

Miliony Polaków mogą stracić dostęp do telewizji

CZYTAJ DALEJ

Kogo uchronią nowe przepisy?

Nowe przepisy umożliwią stworzenie Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych, który ma zapewnić pacjentom środki prawne umożliwiające szybkie uzyskanie świadczenia pieniężnego w związku z działaniami niepożądanymi spowodowanymi przez podanie szczepionki obowiązkowej (obowiązkowymi szczepieniami są przede wszystkim objęte dzieci) oraz w sytuacji epidemii, organizowane i finansowane przez państwo (chodzi o szczepionki przeciwko Covid-19).

– Ten projekt został już przyjęty przez rząd i w tej chwili jest w parlamencie – poinformował Adam Niedzielski. – Niezależnie od tego, kiedy ta ustawa będzie uchwalona, to wszystkie sytuacje związane z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi będą rekompensowane - niezależnie od tego, czy miały miejsce przed wejściem ustawy w życie, czy po wejściu –podkreślił szef resortu zdrowia. Zaznaczył również, że w tym przypadku prawo będzie działało wstecz.

Świadczenia kompensacyjne będą uzyskiwane na drodze decyzji administracyjnej wydanej przez Rzecznika Praw Pacjenta. Termin na rozpatrzenie wniosku to maksymalnie 60 dni.

biznesinfo-1

Rekordowy wzrost ceny prądu. 90 procent w ciągu roku

CZYTAJ DALEJ

Jak wysokie będą odszkodowania?

Świadczenie będzie miało charakter zryczałtowanej kwoty, a jej wysokość będzie przede wszystkim zależała od długości okresu hospitalizacji.

Przykładowo, w przypadku obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego – 3 tys. zł. W przypadku hospitalizacji w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego trwającej krócej niż 14 dni – będzie to kwota 10 tys. zł, a w przypadku hospitalizacji trwającej od 14 dni do 30 dni – od 10 tys. zł do 20 tys. zł.

Elementem świadczenia mogą być także koszty dalszego leczenia lub rehabilitacji po zakończeniu przez pacjenta hospitalizacji do wysokości 10 tys. zł. Limit świadczenia kompensacyjnego wyniesie 100 tys. zł.

biznesinfo-1

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Polska zmierza w kierunku Polexitu

CZYTAJ DALEJ

Źródło finansowania odszkodowań

Głównym źródłem finansowania Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych będą wpłaty dokonywane przez firmy farmaceutyczne, które zawarły z państwem umowę na dostawę szczepionek do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych realizowanych w ramach Programu Szczepień Ochronnych.

Wysokość wpłat będzie uzależniona od wysokości zawieranych kontraktów i będzie stanowić 1,5 proc. wartości umowy brutto. Wpłaty wnoszone będą po raz pierwszy w 2022 r.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Zerowy PIT nie dla wszystkich rodziców

Czytaj więcej >
Iberion

Polska i Świat

20 tys. zł na niepełnosprawne dziecko. Rząd nadal nie ma rozwiązania

Czytaj więcej >
Screen z filmu

Polska i Świat

Netflix nie zapłacił twórcom serialu „Ranczo”. Bo nie musiał

Czytaj więcej >
Zdjęcie autorstwa Gustavo Fring z Pexels

Polska i Świat

Zmiany w fotowoltaice. Rząd PiS chce zmiany prawa

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polska i Świat

Andrzej Duda wyremontuje swoje rezydencje za miliony

Czytaj więcej >
east news

Polska i Świat

Węgiel stał się towarem deficytowym. Zaczyna go brakować

Czytaj więcej >