BiznesINFO.pl
PHOTO MAREK BARCZYNSKI / SE / EAST NEWS MIROW-BOBOLICE WYKOPALISKA ARCHEOLOGICZNE W JASKINI STAJNIA POLSCY NAUKOWCY Z UNIWERSYTETOW SZCZECINSKIEGO I WROCLAWSKIEGO POKAZALI PIERWSZE SZCZATKI NEANDERTALCZYKA Z TERENOW NASZEGO KRAJU. W JASKINI STAJNIA (JURA KRAKOWSKO-CZESTOCHOWSKA) ZNALEZIONY ZOSTAL ZAB TRZONOWY CZLOWIEKA NEANDERTALSKIEGO, KTORY JEST PIERWSZYM DOWODEM NA WYSTEPOWANIE NEANDERTALCZYKOW NA POLNOC OD KARPAT. BADANIA W JASKINII STAJNIA SA PROWADZONE OD 2006 ROKU. ODKRYCIA DOKONALI NAUKOWCY Z ZAKLADU ARCHEOLOGII INSTYTUTU HISTORII I STOSUNKOW MIEDZYNARODOWYCH UNIWERSYTETU SZCZECINSKIEGO POD KIERUNKIEM DR MIKOLAJA URBANOWSKIEGO. N/Z MIEJSCE WYKOPALISK JASKINIA STAJNIA http://agencja.se.com.pl 21 / 08 / 2009

https://eastnews.pl/Marek-Barczynski

Dokonano niezwykłego odkrycia w Polsce. Według naukowców szczątki pochodzą sprzed 116 tys. lat

9 Września 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Odkrycie, którego dokonano niewątpliwie budzi szereg zachwytów na każdym kroku. Namacalny dowód na istnienie polskiego neandertalczyka znowu powraca. Tym razem naukowcy wiedzą na temat odkrycia jeszcze więcej. Co takiego udało im się odnaleźć i czego się

Odkrycie ma już swoje lata

W Jaskini Stajnia w Skałach Mirowskich dokonano odkrycia, które budzi wiele zachwytów, ale także pytań i wątpliwości. Skały Mirowskie to popularny punkt na mapie fanów wspinaczki. Ciągną się od zamku w Mirowie do zamku w Bobolicach. Mimo tego, że to Jaskinia Sucha jest najdłuższą ze wszystkich w Skałach Mirowskich to na pierwszy plan wysuwa się Jaskinia Stajnia. To tam archeolodzy dokonali zaskakującego odkrycia. Co to takiego i dlaczego zachwyciło nawet naukowców spoza granic Polski?

Odkrycie, którego dokonano w Jaskini Stajnia przyprawia o zawrót głowy. Archeolodzy w 2008 r. odkryli tam fragmenty szczątków neandertalczyka. Naukowcy po dziś dzień prowadzą spór o to, czy neandertalczycy byli podgatunkiem człowieka rozumnego czy kompletnie odrębnym bytem. Ta człekokształtna istota żyła w epoce lodowcowej i zamieszkiwała obszary wolne od pokrywy lodowej. Nazwa neandertalczyka pochodzi od nazwy niemieckiej doliny Neandertal, w której po raz pierwszy w XIX w. odkryto szczątki tej istoty. 

Odkrycie i nowe fakty w sprawie

Odkrycia polskiego neandertalczyka dokonała grupa archeologów z Uniwersytetu Szczecińskiego, która swoje badania na tym obszarze rozpoczęła już w 2006 r. Wykopaliska dostarczyły ciekawych odkryć, m.in.: trzech zębów człowieka neandertalskiego. Odkrycie jest tym bardziej satysfakcjonujące i niezwykłe, ponieważ do tej pory na terytorium Polski odnajdywano jedynie ślady neandertalczyków. Zęby stanowiły namacalny dowód. Odkryte fragmenty szczątków dzieci nazwały Bobulusem Jurajskim.

W sprawie odkrycia na jaw wyszły nowe fakty. Nad badaniami pracowali naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, Polskiej Akademii Nauk oraz Państwowego Instytutu Geologicznego. Została przeprowadzona analiza genetyczna odnalezionego zęba, dzięki której udało się ustalić, neandertalczycy z Jaskini Stajnia byli bliżej spokrewnieni z tymi z północnego Kaukazu niż z Europy Zachodniej. Badania DNA dowiodły, że szczątki mają ok. 116 tys. lat, a nie 52 tys. jak uważano wcześniej.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Marek BAZAK/East News

Polska i Świat

ZUS pokazał dane z obowiązkowego rejestru. Nadal nie wszyscy wykonali zadanie

Czytaj więcej >
NBP monety kolekcjonerskie

Polska i Świat

NBP wydał nowe monety kolekcjonerskie. Widnieje na nich król Michał Korybut Wiśniowiecki

Czytaj więcej >
YOSHIKAZU TSUNO

Polska i Świat

Topnieje lodowa zapora oddzielająca skażoną wodę od wód gruntowych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dni wolne od pracy w 2022 r. Jak zaplanować urlop, aby jak najdłużej wypoczywać

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

UE chce zmienić prawo azylowe dla Polski. Sytuacja na granicy z Białorusią ma się polepszyć

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Obowiązki podatkowe i urzędowe w grudniu 2021 r. Lepiej zapisać sobie daty

Czytaj więcej >