
Dokonano niezwykłego odkrycia w Polsce. Według naukowców szczątki pochodzą sprzed 116 tys. lat
Odkrycie, którego dokonano niewątpliwie budzi szereg zachwytów na każdym kroku. Namacalny dowód na istnienie polskiego neandertalczyka znowu powraca. Tym razem naukowcy wiedzą na temat odkrycia jeszcze więcej. Co takiego udało im się odnaleźć i czego się dowiedzieli?
Odkrycie ma już swoje lata
W Jaskini Stajnia w Skałach Mirowskich dokonano odkrycia, które budzi wiele zachwytów, ale także pytań i wątpliwości. Skały Mirowskie to popularny punkt na mapie fanów wspinaczki. Ciągną się od zamku w Mirowie do zamku w Bobolicach. Mimo tego, że to Jaskinia Sucha jest najdłuższą ze wszystkich w Skałach Mirowskich to na pierwszy plan wysuwa się Jaskinia Stajnia. To tam archeolodzy dokonali zaskakującego odkrycia. Co to takiego i dlaczego zachwyciło nawet naukowców spoza granic Polski?
Odkrycie, którego dokonano w Jaskini Stajnia przyprawia o zawrót głowy. Archeolodzy w 2008 r. odkryli tam fragmenty szczątków neandertalczyka. Naukowcy po dziś dzień prowadzą spór o to, czy neandertalczycy byli podgatunkiem człowieka rozumnego czy kompletnie odrębnym bytem. Ta człekokształtna istota żyła w epoce lodowcowej i zamieszkiwała obszary wolne od pokrywy lodowej. Nazwa neandertalczyka pochodzi od nazwy niemieckiej doliny Neandertal, w której po raz pierwszy w XIX w. odkryto szczątki tej istoty.
DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni
2. GIS planuje zaostrzenie ważnego zakazu. Może wejść w życie już wkrótce, o co chodzi?
Odkrycie i nowe fakty w sprawie
Odkrycia polskiego neandertalczyka dokonała grupa archeologów z Uniwersytetu Szczecińskiego, która swoje badania na tym obszarze rozpoczęła już w 2006 r. Wykopaliska dostarczyły ciekawych odkryć, m.in.: trzech zębów człowieka neandertalskiego. Odkrycie jest tym bardziej satysfakcjonujące i niezwykłe, ponieważ do tej pory na terytorium Polski odnajdywano jedynie ślady neandertalczyków. Zęby stanowiły namacalny dowód. Odkryte fragmenty szczątków dzieci nazwały Bobulusem Jurajskim.
W sprawie odkrycia na jaw wyszły nowe fakty. Nad badaniami pracowali naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, Polskiej Akademii Nauk oraz Państwowego Instytutu Geologicznego. Została przeprowadzona analiza genetyczna odnalezionego zęba, dzięki której udało się ustalić, neandertalczycy z Jaskini Stajnia byli bliżej spokrewnieni z tymi z północnego Kaukazu niż z Europy Zachodniej. Badania DNA dowiodły, że szczątki mają ok. 116 tys. lat, a nie 52 tys. jak uważano wcześniej.
ZOBACZ TAKŻE:
- Żona Adama Małysza wyjawiła, co robi ze swoim mężem. Wszystko wydało się przez jedno zdjęcie (FOTO)
- Uwielbiany program grupy TVN żegna kolejne gwiazdy. Co się stało?
- Nowy podatek wciąż z problemami. Wątpliwości nie milkną, płacą grube pieniądze, a i tak nie są pewni czy prawidłowo
- Tragiczna informacja dla seniorów, obiecanej podwyżki emerytur nie będzie. Nie ma na nią pieniędzy
- Duda obiecywał 4 mld zł na specjalny fundusz. Po pół roku Polacy wciąż nie zobaczyli ani złotówki
- Patrycja nie żyje, jej partner zrobił jej niesłychaną krzywdę. Na jaw właśnie wyszły porażające fakty
Koniecznie obejrzyj:
