Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Od 1 stycznia na stacjach pojawi się nowe paliwo. Kto będzie mógł je zatankować?
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.11.2023 19:42

Od 1 stycznia na stacjach pojawi się nowe paliwo. Kto będzie mógł je zatankować?

tankowanie
Pixabay

Już od stycznia 2024 roku na stacjach benzynowych w Polsce pojawi się nowe paliwo. Resort klimatu przekazał, że pod koniec listopada zacznie działać rządowe narzędzie do sprawdzania, czy będziemy mogli zatankować nasze auto benzyną E10.

Prace nad wprowadzeniem benzyny E10

Prace nad wprowadzeniem benzyny E10 na polski rynek trwają już od 2019 roku. Jest ono już dostępne w innych państwach europejskich i większość aut z silnikiem o zapłonie iskrowym, które zostały wyprodukowane po 1 stycznia 2010 roku są przystosowane do jej tankowania. 

- Przyjęte rozwiązanie uwzględnia dostępną w Polsce infrastrukturę paliwową oraz doświadczenie innych państw europejskich, które wprowadziły już benzynę E10 - podkreśla resort klimatu.

Zbliża się graniczna data dla wielu Polaków. Urzędnicy czekają na wpłaty i dokumenty

Już niedługo na stacjach nowe paliwo

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało PAP, że prowadzą działania przygotowujące polski rynek do wprowadzenia benzyny silnikowej E10. Ma to nastąpić już 1 stycznia 2024 roku.

Resort zwraca uwagę na to, że nie każdy samochód jest przystosowany do tankowania tej benzyny. Okazuje się, że rząd już szykuje dla kierowców specjalną wyszukiwarkę, za pomocą której będzie można sprawdzić, czy nasze auto będziemy mogli zatankować benzyną E10.

Kto będzie mógł zatankować benzynę E10?

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje na potrzeby kierowców wyszukiwarkę, w której będzie można sprawdzić kompatybilność swojego pojazdu z benzyną E10 - przekazało ministerstwo.

Wyjaśniono, że będzie to możliwe dzięki wpisaniu w specjalną wyszukiwarkę marki naszego pojazdu, modelu i rocznika. Ma ona zostać wprowadzona już w czwartym tygodniu listopada.

Tagi: Paliwo