Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Od 1 lipca wyższe ceny za prąd. Będzie pakiet pomocowy
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 09.04.2024 18:25

Od 1 lipca wyższe ceny za prąd. Będzie pakiet pomocowy

przedłużacz
Fot. EastNews/ARKADIUSZ ZIOLEK

Do odmrożenia cen prądu zostało coraz mniej czasu. Rachunki mają wzrosnąć już za niecałe trzy miesiące. Ministra klimatu i środowiska zapowiada jednak trzy kroki mające zagwarantować akceptowalny poziom cen dla wszystkich. Wszyscy mogą liczyć na wsparcie?

Od lipca ceny pójdą w górę

Zgodnie z ustawą uchwaloną pod koniec 2023 roku, niższe ceny energii elektrycznej, gazu i ciepła będą obowiązywały jeszcze tylko do końca I połowy roku. Oznacza to, że z dniem 1 lipca za wszystkie te media powinniśmy zapłacić więcej, utrzymane ceny zostaną bowiem ”odmrożone”. Szefowa resortu klimatu i środowiska, Paulina Henning-Kloska, zapowiedziała jednak, że podwyżka wcale nie będzie tak przerażająca, jak to się zapowiadało na początku roku. Wśród szykownych rozwiązań znajdzie się nie tylko od dawna zapowiadany bon energetyczny.
 

Ukraińska sieć podbija polski rynek. Coraz więcej sklepów

Te osoby mogą liczyć na szczególną formę wsparcia

Jak poinformowała minister klimatu i środowiska, ”w czwartek na komitecie stałym Rady Ministrów mają znaleźć się rozwiązania dla odbiorców energii po 1 lipca 2024 r. i wtedy przyjmą one miano projektu rządowego”. Już teraz wiemy jednak, nad jakimi dokładnie rozwiązaniami pracuje resort. Podstawową formą wsparcia ma być bon energetyczny, przewidziany przede wszystkim dla emerytów, którzy na opłaty związane z energią przeznaczają nawet 70% budżetu, i rodzin wielodzietnych o niskich dochodach.

Kolejny element to będzie podstawa do naliczenia w połowie roku nowych taryf, które będą niższe od obecnych [...] i cena maksymalna jako jeden z elementów mrożenia jako dodatkowa osłona, by ta cena była faktycznie akceptowalna dla wszystkich — wyjaśniła szefowa resortu.
 

Jakiej podwyżki cen możemy się spodziewać?

Minister Paulina Henning-Kloska zapowiedziała, że mimo podwyżek, ceny ” będą akceptowalne dla wszystkich, a dla tych, dla których te ceny nie będą akceptowalne, będzie bon energetyczny”. Według jej oceny koszty mają wzrosnąć o około 30 zł miesięcznie na gospodarstwo domowe. Wzrost nie będzie zatem gwałtowny, a dla osób, które mimo to odczułyby to jako cios dla domowego budżetu, przewidziane jest wsparcie finansowe.

źródło: interia biznes