Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowy powód do świętowania dla emerytów. Szykuje się nowy dodatek
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 09.08.2023 20:27

Nowy powód do świętowania dla emerytów. Szykuje się nowy dodatek

None
East News

Kwestie związane z nowymi dodatkami do emerytur są istotnym zagadnieniem w kontekście zbliżających się wyborów. Dlatego nie jest zaskakujące, że niedawno do Senatu wpłynęła nowa inicjatywa obywatelska dotycząca kolejnego już świadczenia, które ma wesprzeć finansowo seniorów.

Nowe świadczenie dla emerytów

Zgodnie z doniesieniami portalu Interia.pl, istnieje w Polsce zwyczaj, który polega na tym, że osoby spędzające co najmniej 50 lat w związku małżeńskim otrzymują od Prezydenta RP symboliczne wyróżnienia. Są to medale za długoletnie pożycie małżeńskie, dyplomy oraz kwiaty.

Jednakże, pojawił się pomysł, że należałoby docenić seniorów czymś bardziej wymiernym niż tylko symbolicznymi upominkami. 

Została ona przedstawiona w Senacie. Według zaproponowanego pomysłu, małżeństwa ze stażem 50 lat, poza tradycyjnymi medalami czy kwiatami, byłyby również honorowane dodatkowo kwotą pieniężną.

W ZUS-ie czekają pieniądze, ale wypłata nie nastąpi z automatu. Trzeba złożyć wniosek

Szczegóły propozycji

Choć może to brzmieć nietypowo, istnieją uzasadnione podstawy dla wprowadzenia czwartej nagrody małżeńskiej. Twórcy tego projektu argumentują, że osoby starsze o długim stażu małżeńskim często borykają się z trudnościami finansowymi.

Nowa propozycja zakłada podzielenie świadczenia na kilka jednorazowych części. Cały mechanizm byłby podobny do koncepcji emerytury honorowej - gdy para osiągnie łącznie 50 lat życia małżeńskiego, otrzymałaby 5000 złotych. Po upływie 60 lat byłaby to suma 6000 złotych, każda dodatkowa dekada to 1000 zł ekstra.

Warunki

Jednakże świadczenia przewidziane w ramach tego programu nie będą przyznawane automatycznie dla par. Małżeństwa, które osiągną określony próg wspólnego pożycia, będą zobowiązane złożyć formalny wniosek w celu uzyskania tych funduszy. 

Aby spełnić te wymogi, niezbędnym dokumentem będzie oficjalny odpis aktu małżeństwa.

Zaproponowany projekt zdobył aprobatę senatorów. Istnieje realna możliwość, że pierwsze czytanie omawianej ustawy w Sejmie przeprowadzone zostanie jeszcze w trakcie obecnej kadencji parlamentu.

Tagi: Emeryci