BiznesINFO.pl
Wzrośnie kwota wolna od podatku. Co to oznacza dla podatników?

Biznes Info

Nowy Ład, nowe podatki. Ile przyjdzie nam zapłacić?

30 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Wszystko wskazuje na to, że elementem zapowiadanego na maj tzw. Nowego Ładu będzie podniesienie kwoty wolnej od podatku. Z ostatnich zapowiedzi premiera wynika, że o podwyżce do 30 tys. zł raczej nie ma mowy, a bardziej wchodzą w grę opcje: 8, 10 bądź 15 tys. zł. Kto na tym skorzysta?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Rządzący planują podnieść kwotę wolną od podatku

  • Jakie opcje wchodzą w grę

  • Co oznaczają one dla podatników

Nowy Ład. Jakie zmiany czekają podatników?

Wszystko wskazuje na to, że w maju partia rządząca ogłosi tzw. Nowy Ład, czyli program społeczno-gospodarczy na czas po pandemii. Pierwotnie miało dojść do tego 20 marca, ale w związku ze znaczącym wzrostem zakażeń i przywróceniem obostrzeń plany te przysunięto.

Tuż przed pierwotnym terminem ogłoszenia Nowego Ładu portal oko.press ujawnił, że jednym z jego elementów będzie podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Szybko okazało się, że doniesienia portalu w tym zakresie okazały się – mówiąc kolokwialnie – przestrzelone.

Jako pierwszy od tychże doniesień zdystansował się minister finansów Tadeusz Kościński, który w wywiadzie dla Polsat News dał do zrozumienia, że dochód od którego podatnik nie musi płacić podatku aż tak wysoki raczej nie będzie. Szef resortu finansów zasugerował, że kwota wolna będzie mogła zostać podniesiona maksymalnie do 20 tys. zł.

Dziś okazuje się, że przestrzelone były również plany samego ministra, a to dlatego, że kilka dni temu wywiadu Polsat News udzielił premier Mateusz Morawiecki, w którym zdradził, że jeśli chodzi o kwotę wolną to „na stole są trzy opcje”.  

- 8, 10, 15 tysięcy. Im wyżej, tym są one droższe. Nie mogę powiedzieć, która opcja przesądzi, ponieważ ta decyzja jeszcze nie zapadła – powiedział szef rządu.

Przypomnijmy, że zgodnie z obecnymi zasadami zwolnione z płacenia podatku są osoby, których dochód roczny wynosi do 8000 zł. W przypadku osób zarabiających od 13 tys. do 85 528 zł rocznie, kwota wolna wynosi 3091 zł. Z kolei w przypadku dochodów rocznych od 85 528 zł do 127 000 zł kwota wolna jest degresywna i wynosi od 3091 zł do 1 zł.
Kwota wolna nie dotyczy osób z zarobkami powyżej 127 000 zł rocznie.

Ogromne koszty dla budżetu

Na którą z leżących na stole opcji postawią rządzący? Tego nie wiadomo, ale portal Business Insider Polska zwraca uwagę, że we wspomnianym wywiadzie premier wymienił kwotę wolną na poziomie 8 tys. zł jako koszt dla budżetu, podczas gdy obecna kwota wolna jest właśnie na takim poziomie.

Co to może oznaczać? Według portalu, kwota wolna na takim poziomie może obowiązywać dla wszystkich, a nie tylko dla osób z najmniejszymi – grubo poniżej płacy minimalnej – zarobkami. Business Insider Polska zauważa, że najbardziej skorzystałyby na tym osoby z zarobkami poniżej najniższej krajowej, ale więcej niż 8 tys. zł brutto rocznie. W przypadku osób zarabiających np. 2 tys. zł brutto na niepełnym etacie, ich płaca netto – przy założeniu, że kwota wolna zostanie podniesiona do 15 tys. zł – wzrosłaby o prawie 9,5 proc.

Z wyliczeń portalu wynika, że w zależności od opcji, która ostatecznie zwycięży, dochody budżetu mogłyby się uszczuplić o ok. 16 – 30 mld zł.

Prezentacja Nowego Ładu najprawdopodobniej odbędzie się 15 maja, choć jak zaznaczają przedstawiciele rządu data ta z powodu pandemii może zostać przesunięta.


Kosztowna pierwsza komunia św.

Parafianie oburzeni po słowach proboszcza. Zażądał gotówki przed komunią

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >