Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowe zabawki skarbówki. Uważaj, bo zapłacisz wysokie kary
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 01.07.2023 19:39

Nowe zabawki skarbówki. Uważaj, bo zapłacisz wysokie kary

Pieniądze w portfelu
BiznesINFO

Podwyżka płacy minimalnej niesie ze sobą jeszcze jedną zmianę. Wzrośnie bowiem wysokość mandatów oraz grzywien przyznawanych za popełnienie wykroczeń bądź przestępstw skarbowych - i lepiej uważać, aby nie popełnić błędu.

Płaca minimalna w górę

Początek lipca wprowadził zmianę, która zapewne ucieszyła wiele osób. W górę poszła bowiem wysokość płacy minimalnej - obecnie wynosi ona 3600 zł.

Jak zauważa portal money.pl, za tym elementem w życie weszły również inne zmiany. Najważniejszą, o którą trzeba się obawiać, jest kwestia przestępstw oraz wykroczeń skarbowych.

Fiskus ostrzy zęby

Według cytowanego przez money.pl i Fakt Kodeksu karno-skarbowego, wysokość płacy minimalnej oddziałuje na wysokość grzywny. Podstawa kary za wykroczenia skarbowe wynosi 1/10 płacy minimalnej.

W przypadku przestępstw skarbowych nie ma taryfy ulgowej. Pomimo, że wysokość kary jest uzależniona od stawek dziennych, te i tak są z kolei uzależnione od płacy minimalnej.

Grzywny w górę

Jaki jest efekt tychże warunków? Z informacji money.pl wynika, że minimalna wysokość grzywny za wykroczenia skarbowe od 1 lipca wynosi 360 zł. Górną granicę można określić “absolutnym kosmosem” - jest ona równa 20-krotności pensji minimalnej, czyli aż 72 tys. zł.

Z kolei grzywny za przestępstwa skarbowe są odrobinę niższe. Minimalny poziom kary wg Faktu cytowanego przez money.pl to 10 stawek dziennych, czyli 120 zł. Z kolei maksymalna wysokość grzywny w tej kategorii to aż 48 tys. zł.