BiznesINFO.pl > Finanse > Nowe, ważne informacje dotyczące 14. emerytury. Komunikat ZUS
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 28.09.2023 20:33

Nowe, ważne informacje dotyczące 14. emerytury. Komunikat ZUS

emerytura
BiznesInfo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłatę czternastych emerytur. We wrześniu 2023 r. do emerytów i rencistów trafiło łącznie blisko 17,5 mld zł.

Wypłata czternastek

ZUS poinformował, że wypłacił czternastki zgodnie z przyjętym harmonogramem. Cały proces przebiegł sprawnie i wszystkie osoby otrzymały pieniądze na czas.

Około 80 proc. emerytów i rencistów pobiera swoje świadczenia, w tym 14. emeryturę, na konto w banku.

Dodatkowe świadczenie dostały osoby, które na ostatni dzień sierpnia mają prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS. Można otrzymać tylko jedną czternastkę, a w przypadku renty rodzinnej kwota 14. świadczenia jest podzielona między wszystkich uprawnionych po równo.

Kto nie otrzyma 14. emerytury

Czternastki nie dostaną osoby, których świadczenie zostało zawieszone na dzień badania prawa do niej, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Czternasta emerytura w wysokości 2650 zł brutto jest wypłacana osobom, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Powyżej 2900 zł brutto działa zasada „złotówka za złotówkę”.

Kto otrzyma czternastkę, zasady udzielania świadczenia

Aby uzyskać prawo do dodatkowego świadczenia, musi ono wynosić co najmniej 50 zł. Oznacza to, że czternastka przysługuje osobie, której emerytura lub renta nie przekracza 5500 zł brutto.

Ze świadczenia jest pobierana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. i zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Czternastka jest wolna od wszelkich innych potrąceń, np. od zajęć komorniczych. Nie wlicza się także do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy o 500 plus dla niesamodzielnych.

 

źródło:ZUS