Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowe terminy kwalifikacji wojskowej. MON wprowadza zmiany
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 09.02.2023 14:25

Nowe terminy kwalifikacji wojskowej. MON wprowadza zmiany

wojsko-armia-wojsko polskie-iberion
BiznesInfo

MON wprowadza zmiany w tegorocznej kwalifikacji wojskowej. Komisja będzie pracowała dłużej niż zapowiadano, a osoby, które dostaną wezwanie, będą musiały się stawić na badania w innym niż zapowiadano terminie. Ujawniono także szczegóły dotyczące ćwiczeń dla rezerwy.

Kto dostanie wezwanie

Z nowej wersji projektu rozporządzenia Ministerstwa Obrony Narodowej ws. kwalifikacji wojskowej wynika, że do powiatowych komisji lekarskich będą wzywani mężczyźni urodzeni w 2004 r., a także mężczyźni urodzeni w latach 1999-2003, którzy jeszcze nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Ponadto obowiązek stawiennictwa na badanie będzie dotyczył osób, które w latach 2021 i 2022 zostały uznane za niezdolne do służby wojskowej, a okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej. Obowiązek ten dotyczy także innych osób, jeżeli okres ich niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, ale złożyły one wniosek o zmianę kategorii.

Kobiety także otrzymają wezwania

Wezwania do powiatowych komisji lekarskich mogą otrzymać również kobiety urodzone w latach 1999-2004, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji.

W rozporządzeniu mowa o kobietach, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia na specjalnych kierunkach: lekarskim, weterynaryjnym, pielęgniarskim, psychologicznym i ratownika medycznego.

Ostatnią grupą, która otrzyma wezwania są ochotnicy, czyli osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60. rok życia. Jednakże otrzymają oni wezwanie tylko wtedy, gdy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Z rozporządzenia MON wynika, że stawić się przed komisją lekarską będzie musiało 230 tys. osób. Kwalifikacja będzie prowadzona w 390 powiatowych komisjach lekarskich.

Kiedy można się spodziewać komisji?

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa będzie miała miejsce od 17 kwietnia do 21 lipca. Potrwa 66 dni roboczych z wyłączeniem 2 maja i 9 czerwca. Pierwotny plan stanowił, że badania poborowych odbędą się między 3 kwietnia a 30 czerwca - podaje serwis „prawo.pl”. Zdecydowano się jednak na ich przesunięcie z uwagi na terminy tegorocznych egzaminów maturalnych.

Wezwanie na 2 lub 16 dni ćwiczeń

Z nowej wersji projektu rozporządzenia MON wynika, że wojsko będzie planowało ćwiczenia w wymiarze dwóch dni w przypadku rezerwistów bez przeszkolenia wojskowego i złożonej przysięgi. Natomiast dłuższe, bo aż 16-dniowe ćwiczenia czekają tych, którzy przeszkolenie i przysięgę mają za sobą - informuje „Rzeczpospolita”.